W czwartek, 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach.

W czwartek, podczas konferencji prasowej, przedstawiciele rządu ogłosili kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. – Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania odpowiednich środków na dłużej na pewno ryzykowalibyśmy to, że wirus rozprzestrzeniałby się dużo szybciej, a tego nie chcemy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował także o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń. – Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej – oświadczył szef rządu.

Przedłużone zostaną również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w tym: ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe, zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, zamknięcie restauracji czy ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie.

Ponadto, do 26 kwietnia zostaje przedłużone zamknięcie szkół, a także wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. Podtrzymane zostaje również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkowa kwarantanna. – Na najbliższe 20 dni zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory – dodał premier.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Zgodnie z decyzją rządu egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. – Drodzy ósmoklasiści i maturzyści. Wiemy, że macie ogromny stres, że nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotować. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych przekładamy termin egzaminów na późniejszy czas. Chcemy byście mieli czas na przygotowanie się, dlatego z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o nowym terminie, kiedy egzaminy się odbędą – zaznaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Przez kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola. Placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. Warto podkreślić, będzie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi. Ponadto,

Szef rządu ogłosił też, że do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Jak dodał premier, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

Przypomnijmy, że od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5575 zakażeń, 174 osoby zmarły [stan na 9.04, g. 17:05].

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Kaczystowski reżim łamie wam karki i obrywa jaja, będziecie zdychać nakolanach ze złamanym karkiem i urwanymi jajami. Lepiej zginąć stojąc z usmiechem na twarzy, niż zdechnąć nakolanach.
  Pozdrawiam

 2. Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych w sklepach ale nie ma gdzie kupić rękawiczek. Obowiązek noszenia maseczek ale nie ma gdzie kupić maseczek… Co za #$^#$

 3. Czy zauważyliście, że od kilku dni woda w kranach jest jakaś taka nieprzyjemna. Co się umyję to dłonie mnie pieką. Muszę je smarować kremem od mojej Pani.
  Czy jest dobra do spożycia to nie wiem, mam własne, naturalne źródełko, jednak na tyle małe, że wystarcza tylko jako woda pitna.
  Jakie macie odczucia?

  • Wyżarło ci dłonie od żelowania antybakteryjnym ścierwem. Do tego chodzenie w rękawiczkach i oto efekty. Ugniją wam te łapy jak ich wietrzyć nie będziecie, zaraz to samo z twarzą będzie jak będziecie w nich chodzić 24h.

   • Dokładnie tak jest… skóra na dłoniach strasznie się wysusza… zostaje tylko podkradanie partnerkom kremów do rąk… ba nawet do stóp może być.

   • Jednak coś jest na rzeczy.
    Nie używam rękawiczek, a dziś, dla testu umyłem ręce w wodzie z bańki kupionej w sklepie, to samo mydło. I nie ma problemu, skóra normalna. Po dwóch godzinach tylko opłukałem ręce pod kranem i zaczęły mnie piec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here