To już pewne. Rosną opłaty za śmieci w Sosnowcu. Od nowego roku mieszkańcy zapłacą 17 zł za śmieci segregowane i 34 zł za niesegregowane. Taką decyzję podjęli radni na październikowej sesji Rady Miejskiej.

Sosnowieccy radni ustalili pod koniec października nowe stawki za wywóz śmieci. Mieszkańcy od nowego roku zamiast 11 złotych za śmieci segregowane zapłacą 17 zł. Z kolei za śmieci niesegregowane zapłacą 34 zł, czyli dwa razy tyle (dotychczas było 18 zł).

Urzędnicy decyzję o podwyżkach tłumaczą m.in. wprowadzeniem tzw. opłaty śmieciowej za składowanie odpadów. – Większość miast, które segregację odpadów już zmieniły, musi się borykać z wieloma problemami. Wzrastają ceny prądu, koszty pracy, a także narzucona miastom opłata śmieciowa, która od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie z 170 do 270 zł za tonę składowanych odpadów. Wiele sąsiednich miast już w połowie tego roku zdecydowała się na podniesienie opłat. W ościennych miastach koszt wynosi od 17,5 do 22 złotych za odpłaty segregowane. Niesegregowane to z kolei kwoty rzędu 35-43 zł. Przed trudną decyzją stoją także inne miasta w regionie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak pisaliśmy ostatnio, mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego zapłacą za dłużników, którzy za 2018 rok winni są 2,2 mln zł. Informacja ta oburzyła część mieszkańców, którzy krytykowali taki sposób rozwiązywania problemu nieuczciwych płatników. – Za dłużników zapłacą pozostali mieszkańcy. Pyszne! A kto zapłaci, gdy wszyscy przestaniemy płacić? To kto ma te zaległości wyegzekwować? – pyta pan Marcin, jeden z czytelników.

Jak zapewnia prezydent, w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wypracowany nowy system poboru opłat za śmieci, który utrudni unikanie opłat przez nieuczciwych mieszkańców. – Płacimy często za nieuczciwych, ale obiecuję, że tym też się zajmiemy. Chcemy, aby sosnowiczanie płacili za siebie, a nie za tych, którzy chcą być cwaniakami – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. Mieszkanie 26m2 z kuchenką ślepą i 4 pojemniki na odpadki 👍👌👍👌
    Oczywiście nie w woreczkach foliowych tylko we wiaderkach – po każdym użyciu myjemy detergentami 👌 – bo ebie
    i śmieciarki kursujące w systemie czterobrygadowym – oczywiście na wodór
    Tylko segregacja końcowa i spalarnia odpadów nieużytecznych!

  2. Teraz pytanie, na co idą te pieniądze? Gdyby podwyższone opłatę za śmieci, a ze zgromadzonych środków budowano sortownie śmieci to wtedy ok, a tak, płacimy więcej, a problem śmieci jak istniał tak dalej istnieje. Co z tego, że my sortujemy, skoro potem i tak muszą to jeszcze raz sortować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here