Pod koniec października sosnowieccy radni będą debatować o podwyżkach cen za wywóz śmieci. Ile od nowego roku zapłacą mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego?

W ostatnich miesiącach w wielu miastach naszego regionu wzrosły ceny za wywóz odpadów. Opłaty te zdrożały m.in. w Będzinie (21 zł za odpady segregowane i 42 zł za niesegregowane), Jaworznie (22 zł za segregowane i 43 zł za niesegregowane) i Dąbrowie Górniczej (20 zł za segregowane i 40 zł za niesegregowane). Urzędnicy decyzje o podwyżkach tłumaczyli rosnącymi cenami energii i paliwa.

Podwyżka ominęła wtedy Sosnowiec. Urzędnicy tłumaczyli, że przyglądają się wpływom od mieszkańców. Wygląda na to, że wzrost cen jest jednak nieunikniony.

Pod koniec października radni będą bowiem głosować nad uchwałą wprowadzającą wyższe ceny za wywóz śmieci w Sosnowcu. Przypomnijmy, że obecnie stawka wynosi 11 zł miesięcznie za osobę za odpady segregowane i 18 zł za niesegregowane. Od 1 stycznia 2020 roku kwota ta wzrośnie odpowiednio do 17 i 34 zł.

Mieszkańcy zapłacą za dłużników

Skąd ta podwyżka? Urzędnicy argumentują, że to efekt rosnących kosztów gospodarowania odpadami. W 2020 roku będzie to miasto kosztowało 49,5 mln zł, z czego koszt odbioru i transportu odpadów to 22,9 mln zł. Pozostałe koszty to obsługa administracyjna (2,3 mln zł) i koszty związane z funkcjonowaniem składowisk (24,2 mln zł).

Według wyliczeń urzędników, sosnowiczanie powinni zapłacić za śmieci łącznie 34,5 mln zł. Pozostałą część uiszczą właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli restauracji, sklepów itd. Kwotę tę podzielono przez ilość zadeklarowanych mieszkańców (180 088 osób). W ten sposób wyszło im, że każdy mieszkaniec powinien zapłacić 15,98 zł.

Kwota ta będzie jednak wyższa o 1,02 zł. Wszystko przez dłużników, którzy za zeszły rok winni są 2,2 mln zł. W ten sposób wyliczono końcową stawkę, która ma wynosić 17 zł. W przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów, mieszkańcy zapłacą podwójną taryfę, czyli 34 zł miesięcznie od osoby.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Czas zabrać się za tych co wynajmują mieszkania? u mnie w bloku dwa mieszkania na wynajem dwóch i czworo lokatorów, ciekawe jaką ile właściciel płaci? zero? gdzie to można zgłosić?

  2. W Sosnowcu powstał zakład segregacji odpadów co miało znacznie potanić śmieci coś jednak chyba nie wychodzi lub zyski idą w innym kierunku oby nie na piłkę.

  3. […] Jak pisaliśmy ostatnio, mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego zapłacą za dłużników, którzy za 2018 rok winni są 2,2 mln zł. Informacja ta oburzyła część mieszkańców, którzy krytykowali taki sposób rozwiązywania problemu nieuczciwych płatników. – Za dłużników zapłacą pozostali mieszkańcy. Pyszne! A kto zapłaci, gdy wszyscy przestaniemy płacić? To kto ma te zaległości wyegzekwować? – pyta pan Marcin, jeden z czytelników. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here