W czerwcu, w parku Sieleckim w Sosnowcu, uruchomiona zostanie Aleja Zasłużonych Zagłębiaków. Jako pierwszy pojawi się młody Jan Kiepura.

3 czerwca, w czasie Dni Sosnowca, w starej części parku Sieleckiego odsłonięta zostanie rzeźba przedstawiająca młodego Jana Kiepurę. Tym samym uruchomiona zostanie Aleja Zagłębiaków. W przyszłości pojawiać się tam będą rzeźby kolejnych wybitnych na całym świecie Zagłębiaków.

– 115 lat miasta to doskonała okazja, by takie szczególne miejsce powstało. Mówiło się o tym już od dawna i teraz wreszcie słowa te będzie można przekuć w czyny – powiedział prezydent Arkadiusz Chęciński.

Jeden już stoi na „Patelni”

Sosnowiec centrum – fot. AR
Sosnowiec centrum – fot. AR

Jak zapewniają pomysłodawcy, rzeźba Jana Kiepury nie będzie kopią pomnika, który znajduje się na sosnowieckim Placu Stulecia (popularnej „Patelni”).

– Rzeźba w parku Sieleckim będzie przedstawiać młodego Janka Kiepurę. Ma ona nawiązywać do młodych lat naszego wybitnego sosnowiczanina – zapewnia prezydent Chęciński.

Karlik, Karolinka, a teraz młody Janek

Ławeczki Karlika i Karolinki w Chorzowie - fot. mat. Roberta Sobocińskiego
Ławeczki Karlika i Karolinki w Chorzowie – fot. mat. Roberta Sobocińskiego

Autorem rzeźby przedstawiającej Jana Kiepurę jest znany artysta-rzeźbiarz Robert Sobociński, twórca wielu poznańskich pomników. Jest autorem m.in. pomnika Starego Marycha przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu, ławeczki Henryka Sienkiewicza w Łukowie, a także pomników Polskich Sił Zbrojnych w Birmingham i Fryderyka Chopina w Manchesterze w Wielkiej Brytanii oraz Dantego Alighierii w Bar Le Duck we Francji. Jego prace można również podziwiać w województwie śląskim. Robert Sobociński jest bowiem autorem popularnej ławeczki Karlika i Karolinki w Ogrodzie Róż w Parku Śląskim w Chorzowie.

Będzie konkurs na nazwę?

Rzeźba Jana Kiepury będzie pierwszą, która pojawi się w tzw. Alei Zasłużonych Zagłębiaków. Jak przyznaje prezydent miasta, nazwa ta nie jest jeszcze oficjalna.

– Aleja Zagłębiaków nie jest oficjalną nazwą tego miejsca. Być może poprosimy mieszkańców o zdanie i ogłosimy konkurs na nazwę naszej alei – zapowiada.

Co na to mieszkańcy Zagłębia?

– Aleja Zasłużonych Zagłębiaków lub tzw. Galeria Wybitnych Zagłębiaków to doskonała inicjatywa, dzięki której wzrośnie świadomość mieszkańców całego Zagłębia o wybitnych osobistościach naszej małej ojczyzny. Wybór rzeźby Jana Kiepury jako start inicjatywy wydawał się oczywisty. Według mnie kolejnymi Zagłębiakami w alei powinni być m.in. Jan Ciszewski, Konstanty Ćwierk, Władysław Szpilman oraz Stanisław Jędryka. W tworzeniu alei konieczny jest udział mieszkańców całego Zagłębia – proponuję przeprowadzenie konsultacji dotyczących kolejnych postaci w Alei Zasłużonych Zagłębiaków – powiedział nam Mateusz Wiatr, lokalny społecznik i inicjator Zagłębiowskiej Akademii Liderów.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

  1. Chyba lepiej to nazwać Aleja Zasłużonych Sosnowiczan lub Galeria Wybitnych Sosnowiczan. Słowo „Zagłębiak” niekoniecznie w Polsce kojarzy się z naszym regionem. Podróżując po kraju spotkałem się z tym określeniem w stosunku do osób Zagłębia Miedziowego, Wałbrzyskiego, Tarnobrzeskiego czy Lubelskiego. W Lubinie i okolicy można kupić np. popularne tam piwo pod nazwą „Zagłębiak”. Są tam też liczne firmy (np. sklepy), noszące tę nazwę. Poza tym podejrzewam że 90% uhonorowanych tam osób to będą sosnowiczanie.

    • Nie kojarzą? To najwyższa pora aby zaczęli kojarzyć. Skoro Sosnowiec aspiruje do bycia stolicą Zagłębia to ma mieć z tego tytułu nie tylko przywileje ale i obowiązki dla całego regionu. Jeżeli ma to już powstać to powinno podkreślać naszą regionalną, zagłębiowską tożsamość!

      • No właśnie Sosnowiec co najwyżej aspiruje do bycia stolicą Zagłębia Dąbrowskiego ale nią (jeszcze?) nie jest. Sosnowiec jest jedynie stolicą diecezji sosnowieckiej. Historyczną stolicą regionu jest Będzin. Na drugim miejscu stawiałabym Dąbrowę Górniczą, bo to największe terytorialnie miasto w okolicy, a ponadto Zagłębie jest właśnie Dąbrowskie. Sosnowiec ma najwięcej mieszkańców, najwięcej się o nim mówi w mediach itp.Do stołeczności Sosnowca brakuje mi jakichś ponadmiejskich instytucji w tym mieście, bo sam teatr to za mało.

  2. Rzeźby i pomniki teraz w modzie. Rzeźbiarze i odlewnicy trochę się odkują bo ostatni cienko było w tym interesie.

  3. Bardzo się cieszę, bo o powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków właśnie w starym Parku SIeleckim zabiegam od 2009 r.

  4. aleje zasłużonych kojarzą się z…cmentarzami, najbardziej znana jest ta na waszawskich Powązkach, czy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie!

  5. A czemu nie kuroń POdobno dobrze sie zasłużył w stolicy zagłębia no i był w Z.M.P ?no ibył członkiem unii wolnošci..Co na to jego spadkobiercy.Ten czlowiek zasługuje na waszą pamięć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here