Spływy kajakowe to doskonały sposób spędzania wolnego czasu i sport, ale również fajna przygoda w otoczeniu dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Wiedzą o tym włodarze miast, którzy na Białej Przemszy chcą rozbudować rekreacyjny spływ kajakowy.

Szlak kajakowy na Białej Przemszy to wspólny projekt miast, które chcą wybudować infrastrukturę stacji początkowej i końcowej, a także instalację pomostów w miejscach przeszkód (jazy, elektrownia wodna).

Projekt w porozumieniu z sąsiednimi gminami zakłada realizację ok. 26 km szlaku kajakowego, po przystąpieniu do projektu Dąbrowy Górniczej nawet ok. 34 km. Obecnie projekt obejmuje Sosnowiec i Sławków. Trwają rozmowy z pozostałymi zainteresowanymi miastami.

Projekt zakłada budowę początkowego pomostu w Sławkowie (jeżeli Dąbrowa Górnicza przystąpi do projektu początek zostanie przeniesiony właśnie tam). Sławków w 2018 roku planuje budowę dwóch pomostów. Jeden w okolicy ul. Młyńskiej. Pomost ten może pełnić zarówno funkcję pomostu startowego, jak i przystanku na trasie Dąbrowa Górnicza – Okradzionów – Sosnowiec. Drugi pomost znajdowałby się bliżej dębowego miasta.

Biała Przemsza w Sławkowie - fot. Wikipedia
Biała Przemsza w Sławkowie – fot. Wikipedia

Punkt startowy w Sosnowcu miałby znaleźć się przy ul. Krakowskiej. Ze względu na przebiegającą w tym obszarze granicę miast, ta część inwestycji miałaby być realizowana we współpracy z Jaworznem.

We wskazanym miejscu występuje utrudnienie w postaci jazu, które powoduje konieczność wyciągnięcia kajaków na brzeg i pokonania krótkiego odcinka lądem. W celu ułatwienia wyciągania i zwodowania kajaków planuje się wybudowanie pomostu kajakowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Ponadto, na obszarze przybrzeżnym projekt obejmuje m.in. budowę altany wypoczynkowej i paleniska, zamontowanie stołów piknikowych czy uporządkowanie terenu.

– Mam nadzieję, że będzie to fajny projekt, który będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, bo Trójkąt Trzech Cesarzy kojarzy się ze wcześniejszymi zaborami – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo, przy ul. Plażowej planuje się budowę, ok. 20-30 m przed jazem, prostej, drewnianej konstrukcji ułatwiającej wyjście na brzeg i budowę dwupoziomowego pomostu ok. 50 m za przeszkodą. Natomiast, przed jazem, pomost sezonowy, który umożliwi wjazd ciężkim maszynom regularnie wykorzystywanym do czyszczania tego odcinka Białej Przemszy. Za jazem, budowę dwupoziomowego pomostu kajakowego i wycinkę samosiejek wraz z udrożnieniem ścieżki wzdłuż rzeki.

CZYTAJ TAKŻE: Na kajaki do Sosnowca. Rusza wypożyczalnia kajaków

Na końcu trasy, przy Trójkącie Trzech Cesarzy, konieczne będzie wybudowanie dwóch pomostów na brzegu Białej Przemszy, które mogą służyć zarówno jako końcowe, jak i początkowe punkty, także dla spływów po Czarnej Przemszy. Koszt realizacji zadania przez Sosnowiec to 150 tys. złotych.

Celem spływów kajakowych jest zapoznanie z walorami krajobrazowymi rzeki Biała Przemsza, upamiętnienie wartości historycznych pomnika Trójkąta Trzech Cesarzy oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. rewelacja 26 km to już coś! cały dzień kajakowania dla wytrwałych, kiedy miasta zorganizują jakąś akcję sprzątania rzeki? W jej korycie jest bardzo dużo pralek, lodówek i opon…ale oprócz tego jest piękna!

  2. na razie możesz wypożyczyć kajak ale musisz sobie go wziąć na dach bo nie jest zorganizowany przewóz kajaków …. oto cały sosnowiec coś zrobić szybko bez głowy.

    polecam http://www.przemsza.pl – tu macie kajaki i profesjonalne podejscie do tematu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here