Zakończyła się weryfikacja projektów w ramach IV edycji budżetu obywatelskiego. Na realizację pomysłów sosnowiczan samorząd przeznaczy 7,5 mln zł.

126 projektów zgłoszonych na przyszły rok zostało pozytywnie zweryfikowanych pod względem formalnym – podał sosnowiecki magistrat. Złożone projekty były weryfikowane przez Zespół Konsultacyjny powołany zarządzeniem prezydenta miasta. Wszystkie projekty sprawdzane zostały pod kątem zgodności formalnej (wymagania dotyczące składającego – zamieszkanie, załączone dokumenty, termin złożenia) oraz merytorycznej.

Ponadto, sprawdzana była rzetelność wyceny kosztów projektu, możliwość jego realizacji na wskazanym obszarze (kwestia własności i planów zagospodarowania gruntów), opłacalność inwestycji (czy projekt nie będzie generował nadmiernych kosztów utrzymania), unikalność i realna potrzeba realizacji określonego pomysłu (może istnieć inne rozwiązanie realizujące wskazaną potrzebę, o której zgłaszający nie wie).

Zweryfikowane pomyślnie projekty wezmą udział w głosowaniu, w którym będą walczyły o poparcie mieszkańców. – Większość złożonych pomysłów otrzymało ocenę pozytywną i naszym zdaniem zasługuje na realizację. Od tego momentu wszystko w rękach mieszkańców – mówią urzędnicy.

Budżet obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom współdecydowanie o przeznaczeniu części budżetu miasta na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. Projekty z największym poparciem realizowane są przez miasto.

Wśród pomyślnie zweryfikowanych pomysłów znalazły się m.in.: remont alejek, rewitalizacja skweru, budowa nowych miejsc postojowych, budowa parkingu i chodników, ale także kolejny etap rewitalizacji Bulwaru Czarnej Przemszy (tegoroczny zwycięzca), modernizacja odcinka szlaku Dawnego Pogranicza, przywrócenie dawnego blasku w Parku Dietla czy czyszczenie koryta „Potoku Zagórskiego”.

Pełną listę projektów wraz ze szczegółowym opisem, oceną oraz komentarzem dotyczącym realizacji zadania można znaleźć TUTAJ.

Na uwagę zasługuje fakt, że w tym roku na realizację pomysłów sosnowiczan samorząd przeznaczy 7,5 mln zł. Nowością w tegorocznej edycji jest wprowadzenie puli przeznaczonej na projekty zgłoszone w ramach młodzieżowych i przedszkolnych budżetów obywatelskich.

Pieniądze zostaną rozdzielone między: Lokalne Strefy Konsultacyjne (5 mln zł), Strefę Szkolną (1,4 mln zł przy ograniczeniu do 700 tys. zł na jeden projekt), Strefę Przedszkolną (600 tys. zł przy ograniczeniu do 200 tys. zł na jeden projekt), Młodzieżowe Budżety Obywatelskie (400 tys. zł do równego podziału na zainteresowane placówki szkolne) a także Przedszkolne Budżety Obywatelskie (100 tys. zł do równego podziału na zainteresowane placówki przedszkolne).

Należy pamiętać, iż w tej edycji Budżetu Obywatelskiego głosować można na projekty z terenu całego miasta. Ponadto każdy mieszkaniec będzie miał możliwość zagłosowania na 3 zadania: jedno z Lokalnej Strefy Konsultacyjnej, jedno ze Strefy szkolnej oraz jedno ze Strefy przedszkolnej. Na wybrane projekty będzie można głosować w październiku, następnie na ich realizację będzie trzeba poczekać do przyszłego roku.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

 1. „Zweryfikowane pomyślnie projekty wezmą udział w głosowaniu, w kórym będą walczyły o poparcie mieszkańców”
  Mieszkańcy wybiorą a miast i tak nie wykona…

  Link do projektów prowadzi do katalogu na komputerze autorki tekstu.

 2. Moja ocena projektów dotyczących Środuli:
  1. Zakup książek do biblioteki – słaby projekt, czytelników mimo wszystko mamy niewielu, a jak już ktoś jest hardcorem czytelnictwa i przeczytał wszystko co jest w naszej bibliotece to są przecież inne biblioteki w Sosnowcu.
  2. Rozbudowa placu zabaw Wita Stwosza – równie słaby projekt. W niektórych miejscach dzieci w ogóle nie mają placu zabaw, a tutaj narzekają i jeszcze by chcieli mieć większy. Siłownia pod chmurką natomiast znajduje się 5 minut z buta na ulicy Wincentego Pola.
  3. Budowa miejsc postojowych na Wita Stwosza – projekt popieram, ale jest jedno ale. Jeżeli na tym terenie powstanie duży, ładnie oświetlony, funkcjonalny parking to należy zakazać wjazdu między dwa bloki Wita Stwosza. Niech ta strefa zostanie strefą bez samochodów i tam przenieść plac zabaw tak jak było kiedyś. Każdy te 50 metrów do auta sobie przejdzie, nie musi wjeżdżać samochodem pod drzwi mieszkania.
  4. Bulwar Czarnej Przemszy na Środulce – świetny projekt, chyba najlepszy, ale zacząć należałoby od uporządkowania terenu po byłych ogródkach działkowych pomiędzy Czarną Przemszą, a Muzeum Zagłębia, no i wykonać normalne przejście przez tory kolejowe na wysokości Parku Schoena, zamiast dzikiej ścieżki jaka tam teraz jest. Inaczej ludzie niechętnie ze Środuli będą tam chodzić na spacery. Ogólnie pomysł dobry, ale ugryźć go trzeba z innej strony.
  5. Rewitalizacja chodników na placu Kożuchów – taki trochę nijaki projekt. Rewitalizacja chodników to by się przydała na całej Środuli, bo jest z tym krucho, chodniki są zniszczone, a i wiele jest miejsc, gdzie ludzie chodzą ścieżkami między blokami, bo chodnika nie ma wcale. Do realizacji, ale nie w pierwszej kolejności.
  6. Zagospodarowanie terenu po placu zabaw na Bohaterów Getta – dziwne, że zamiast miejsc parkingowych ktoś chce tam posadzić drzewka. To się chwali, zieleni nigdy za wiele, ale chyba trudno będzie zebrać dużo głosów.
  7. Miejsca postojowe na Ujejskiego – tutaj mogę dać taki komentarz. Godzina 23:00, idę ulicą Ujejskiego i widzę kierowcę który objeżdża ją szukając miejsca by zaparkować. O tej godzinie nie ma na to szans, ale on wytrwale próbuje się gdzieś wcisnąć. Może pod śmietnikiem? Nie, próba nie powiodła się. Zniechęcony jedzie więc w stronę Norwida, a tam przy garażach, kilkanaście wolnych miejsc parkingowych. Dlaczego tam od razu nie zaparkował? Bo musiał by iść 50 metrów do domu, a to za daleko przecież… Wniosek? Miejsc parkingowych tam wystarczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here