Przed nami weekend. Nadchodzące dni można spędzić na rozkosznym leniuchowaniu. Idealnym miejscem na odpoczynek są termy rzymskie w Czeladzi, czyli jedyny taki w Europie kompleks saun, łaźni i basenów.
Chwilę relaksu i ukojenia znajdziemy w Pałacu Saturna, który obecnie łączy w sobie funkcję centrum konferencyjnego, luksusowych apartamentów, centrum biznesu oraz unikalnego miejsca, jakim są Termy Rzymskie – Świątynia Zdrowia i Energii. To kompleks saun, łaźni i basenów.
Termy rzymskie znajdują się w Pałacu Saturna w trzykondygnacyjnym, neoklasycystycznym budynku o charakterze pałacowym, będącym niegdyś siedzibą biura Towarzystwa Saturn. Przez wiele lat mieściła się tu dyrekcja nieistniejącej już kopalni Saturn. Obiekt został wybudowany w 1910 roku, a następnie w latach 1922-23 rozbudowany do obecnej wielkości. W przeszłości pałac i otaczający go park należał do wizytówek Zagłębia Dąbrowskiego. Po wieloletnim remoncie obiekt zyskał blask i nowe przeznaczenie.
Czeladzkie termy otwarte zostały 28 października 2010 roku. Zostały odbudowane w oparciu o starożytne ryciny Term z Pompei. To tutaj można zapomnieć o szarości i pośpiechu dnia codziennego, oddać się rozmyślaniom i medytacjom w niepowtarzalnym klimacie spokoju, ciszy i wypoczynku.
Architektura i wystrój Term Rzymskich w Pałacu Saturna nawiązuje do legendy i historii Saturnii.
Według niej przed tysiącami lat powstało tu pierwsze Spa. Pewnego dnia staroitalski bóg Saturn – zły na ciągle kłócących się ludzi – zesłał na ziemie piorun. Uderzyć on miał właśnie w toskańską krainę Maremma, w okolicach dzisiejszego miasteczka Saturnia. Po uderzeniu pioruna rozstąpiła się ziemia, z której wypłynęły gorące źródła, zmieniając naturę odwiedzających je ludzi. Zawistni i kłótliwi, stawali się mili dla otoczenia, a wszelkie walki i konflikty wygasały. Później, w III wieku przed Chrystusem, Rzymianie założyli tutaj swoje słynne łaźnie, z których korzystali ówcześni patrycjusze.
Termy są miejscem niezwykłym. Niewiele jest w Polsce miejsc, które z największym smakiem i przepychem łączą historię z tym, co nowoczesne i funkcjonalne. Wszystkie elementy pojawiające się na rycinie Term z Pompei, takie jak Tepidarium, Frygidarium czy Caldarium, zostały wiernie przeniesione do Term Rzymskich. Do ich budowy oraz pozostałych atrakcji użyto najnowocześniejszych elementów i technologii.
Sauna znajdująca się na terenie obiektu pomieści jednocześnie ponad 100 osób. Wspaniały relaks w Świątyni zapewnia kominek, znajdujący się w samym jej sercu. To sauna sucha o wilgotności 10-15% i temperaturze 100 stopni C. Tu odbywają się seanse i rytuały saunowe. Zalecany czas przebywania 7-15 min.
Dla piwoszy znajdzie się nie lada gratka. Obiekt wyposażony jest w łaźnie piwne. Mieszkańcy mogą skorzystać z oryginalnej i chronionej procedury, która obejmuje pobyt w saunie, kąpiel w drewnianej kadzi i regenerację organizmu na łóżku wyściełanym słomą z owsa. Podstawowym elementem kąpieli jest woda o temperaturze 35 + 2°C wzbogacona o składniki, z których warzy się piwo, są one całkowicie naturalne i nie zawierają jakichkolwiek dodatków chemicznych.
Na uwagę zasługuje fakt, że w 2016 roku w termach rzymskich w Czeladzi odbył się pierwszy ślub, którego parze z Legnicy udzielił burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec. Na czas ceremonii obowiązywał strój rzymski, który można było bezpłatnie wypożyczyć w recepcji tuż przed ślubem.
W obiekcie organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń, m.in. Norweska noc saunowa, Wakacyjna noc saunowa, Sauna party, Orientalna noc saunowa, Świętojańska noc saunowa czy Sylwester saunowy, czyli wieczory tematyczne, podczas których, poza gorącymi seansami, nie brakuje wielu atrakcji i dobrej zabawy.
29 września fani złotego trunku będą mogli wziąć udział w Bawarskiej nocy saunowej, podczas której odbędą się gorące seanse saunamistrzów z Bawarii. Będzie także można skosztować pysznego bawarskiego jedzenia i zimnego piwa. Dodatkowo, prosto z Bawarii przyjadą Sabine Rauh, Jana Drechsel, Susann Knebel, Eva Landmann i Tamas Steierlein.