Zaniedbany od lat Park Grabek w Czeladzi w końcu zostanie zmodernizowany. Ruszył właśnie jego remont. Zakres prac jest bardzo duży.

Po wielu latach mieszkańcy Czeladzi w końcu będą mogli spędzać swój wolny czas w odmienionym Parku Grabek. Przed kilkoma dniami ruszył jego remont. – Prace remontowe rozpoczęto od wykopów pod nową sieć elektryczną, a później rozlokowania nowych ledowych lamp i likwidacji asfaltu na zniszczonym boisku. W kolejnym etapie będzie zdejmowany asfalt w niecce zalewu i przeprofilowanie jego dna, z którego już wycięto porastające brzegi krzewy. Równolegle będą prowadzone prace przy budowie alejek i całej instalacji zasilającej staw w wodę. Pracy sporo, ale końcowy efekt powinien wszystkich zadowolić – przekazał nam Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Największą atrakcją odnowionego Parku Grabek będzie zalew wodny, w którym znów po kilkudziesięciu latach pojawi się woda zasilana z Brynicy, strumyki i kaskada wodna. Uporządkowana zostanie także zieleń. Pojawią się również specjalne kładki, a także drewniany pomost, którego zadaniem będzie utrzymanie roślinności na terenie zalewiska.

Czeladzcy decydenci zapowiadają także utworzenie ścieżek edukacyjnych. – Wzdłuż istniejących alejek parkowych, w najbliższym sąsiedztwie stawu, zostaną umieszczone plansze służące celom informacyjno-edukacyjnym – poinformował Tomasz Michałek z biura prasowego UM Czeladź.

Park Grabek w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Park Grabek w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Władze miasta podkreślają, że to jedna z najważniejszych inwestycji w tym roku. – Dzięki realizacji tego projektu ochroną zostaną objęte cenne gatunki flory i fauny oraz wyeliminowane zostaną gatunki inwazyjne. Obszar o powierzchni 3,3 ha zostanie poddany rekultywacji – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Przypomnijmy, że na gruntowną modernizację Parku Grabek miasto otrzymało ponad 2 mln złotych dofinansowania. – Na prace rewitalizacyjne przy zalewie otrzymaliśmy dotację unijną w wysokości 2,26 mln zł, a ok 3,5 mln zł na remont Grabka dołożymy z własnych środków zabezpieczonych w tegorocznym budżecie miasta – przypomniał burmistrz Szaleniec.

Odmieniony Park Grabek ma być gotowy do końca września tego roku.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. Bardzo mi się podoba pomysł rewitalizacji parku. Dobrze byłoby jeszcze pomyśleć o częstym koszeniu brzegów Brynicy i czyszczeniu koryta rzeki. Meszki bardzo dokuczają. Od maja nie da się tam spacerować 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here