We wtorek, 20 października zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku DK94 w Sosnowcu. Kierowcy pojadą dwoma nitkami wyremontowanej drogi.

Jak zapowiadają przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, po raz pierwszy od rozpoczęcia przebudowy skrzyżowania DK94 i ulicy Długosza w Sosnowcu pojedziemy dwoma nitkami wyremontowanej drogi. Do zmian dojdzie w okolicach południa, 20 października.

– Nie będzie to docelowa organizacja, a ruch będzie odbywał się po wewnętrznych pasach drogi. Taki układ będzie obowiązywał przez najbliższy czas. Wykonawca będzie jeszcze nie raz przekładał ruch pomiędzy jezdniami. To będzie związane z pracami m.in. przy murach oporowych wokół drogi – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Warto przypomnieć, że po przebudowie w miejscu dawnego skrzyżowania ul. Długosza i Dk94 i sygnalizacji świetlnej powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem – po jezdniach z obniżonym poziomem – zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny. Wzdłuż obu jezdni na długości kilkuset metrów zostaną wybudowane ekrany akustyczne.

Obecnie skrzyżowanie stanowi „wąskie gardło” zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej. Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży w wyniku udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu oraz poprawę bezpieczeństwa wskutek zastosowania segregacji ruchu lokalnego od dalekobieżnego.

Dzięki budowie węzła uzyska się zwiększenie płynności ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, obniżenie emisji spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego. Koszt wszystkich prac, które powinny zakończyć się do końca 2020 roku wynosi blisko 100 mln zł.