Centrum przesiadkowe, podziemny parking, velostrada oraz nowoczesny parking dla rowerów i modernizacja hali widowiskowo-sportowej – to te inwestycje mają odmienić centrum Jaworzna.

Przed tygodniem prezydent Jaworzna Paweł Silbert odkrył wszystkie karty i zaprezentował inwestycje, które odmienią centrum miasta. – Chcemy, aby nasze miasto cały czas się zmieniało i czynimy wszystko, aby stało się wygodniejsze i bezpieczniejsze dla mieszkańców – podkreśla Paweł Silbert.

Zakres wszystkich prac jest bardzo szeroki. Z największymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy. – Na jakiś czas wyłączymy z użytku parking przy hali widowiskowo-sportowej oraz fragment Trasy Śródmiejskiej. Obiecuję jednak, że po zakończeniu wszystkich prac zyskamy lepszą jakość życia – dodaje.

Co takiego zmieni się w centrum miasta?

Pierwszą z inwestycją jest warta 5,2 mln zł budowa centrum przesiadkowego przy ul. Grunwaldzkiej. Powstaną tu m.in. nowe wiaty przystankowe, zatoki autobusowe i pawilony, w których będą sklepiki i punkty usługowe.

Centrum przesiadkowe w Jaworznie - fot. mat. pras.
Centrum przesiadkowe w Jaworznie – fot. mat. pras.

Zmieni się także znajdujący obok Plac Górników. W jego zachodniej części powstanie zadaszony parking rowerowy. – Parking umożliwi użytkownikom na bezpieczne pozostawienie własnego roweru, jak również będzie stanowić bazę przyszłej miejskiej wypożyczalni rowerów. Parking zostanie wyposażony w kilkadziesiąt stojaków dwustanowiskowych, co daje pojemność na prawie 180 rowerów – wyjaśnia Tomasz Tosza, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Parking dla rowerów w Jaworznie - fot. mat. pras.
Parking dla rowerów w Jaworznie – fot. mat. pras.

Przypomnijmy, że już wkrótce w mieście pojawi się 200 rowerów, z czego 120 będzie elektrycznych. Powstanie również 20 stacji rowerów miejskich. Inwestycja ta ma być gotowa do końca września.

13,5 mln zł będzie kosztować modernizacja hali widowiskowo-sportowej. Najbardziej widoczną zmianą będzie nowa elewacja budynku. W zakres przedmiotu inwestycji wchodzi też częściowy remont pomieszczeń wewnętrznych, instalacja oraz zmiana zagospodarowania terenu wokół hali. Obiekt zyska energooszczędne wnętrze i nowoczesną bryłę.

Obok hali, za 11,2 mln zł, powstanie podziemny parking i kładka, którą będzie można przejść na przystanki przy ul. Grunwaldzkiej. Jak zapewniają urzędnicy, parking pomieści 92 samochody, a na jego dachu powstanie mały skwer. Dodatkowo parking zostanie wyposażony w stanowiska umożliwiające doładowanie samochodu elektrycznego. Inwestycja ma być gotowa do końca kwietnia 2019 roku.

Cały czas trwa także budowa velostrady, czyli pierwszej w kraju bezkolizyjnej i posiadającej dwie jezdnie trasy dla rowerów. Wzdłuż niej powstanie też chodnik dla pieszych.

Jaworznicka velostrada ma mieć 10 km długości i połączy Osiedle Stałe z Centrum. W ramach inwestycji powstaną m.in. dwie kładki i tunel.

Całość ma kosztować blisko 16 mln zł, a budowa potrwa do końca września tego roku. – Aktualnie inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem i wszystko powinno zakończyć się zgodnie z założonym przez nas planem – zaznacza prezydent Paweł Silbert.

Zmiany w centrum Jaworzna – fot. MZ
Zmiany w centrum Jaworzna – fot. MZ

Tomasz Tosza podkreśla, że wszystkie prace w centrum miasta, to dokończenie zapoczątkowanych dziesięć lat temu pomysłów. – Kiedy zapadła decyzja o tym, że ul. Grunwaldzka zostanie przebudowana, a główne przystanki w Centrum przeniesione, to wielu mieszkańców obawiało się tych zmian. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Dziś przystanek Centrum to jeden z trzech w aglomeracji, który obsługuje największą liczbę pasażerów. Codziennie korzysta z niego ponad 10 tys. osób – mówi wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Zmiany w centrum Jaworzna – fot. MZ
Zmiany w centrum Jaworzna – fot. MZ

Kierowcy już muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Od 29 stycznia nie można parkować przed halą widowiskowo-sportową. Zamknięty został również odcinek Trasy Śródmiejskiej od ul. Lipowej do ul. Kolejowej. Objazd został poprowadzony starą drogą (ul. Grunwaldzką).

– Inwestycje w centrum miasta wiążą się z pewnymi wyrzeczeniami. Warto jednak to wszystko przeczekać i uzbroić się w cierpliwość. Po zmianach centrum naszego miasta będzie wyglądać atrakcyjnie, fajnie oraz przyjaźnie i nowocześnie – podsumowuje prezydent Silbert.