W nocy z soboty na niedzielę będziemy mogli pospać godzinę dłużej, dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy z godziny 3 na 2 w nocy.

Zmiana czasu na zimowy w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1977 roku. Obecnie rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w ok. 70 krajach na całym świecie. W całej Unii Europejskiej, czas zimowy wprowadzany jest w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku.

Wielu z nas wciąż ma problem z tym czy należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę w tył czy do przodu. Na szczęście jest to coraz mniej problematyczne ponieważ nasze urządzenia, takie jak telefon czy komputer przestawiają się automatycznie.

Dzięki zmianie czasu zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie w zimowe poranki. Jedno jest pewne, dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku.

Może to być ostatnia zmiana czasu, o ile propozycja PSL-u dotycząca zaprzestania zmiany czasu zostanie poparta przez Sejm. W myśl projektu ustawy, w Polsce przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. Wówczas, bylibyśmy jednym z nielicznych europejskich krajów, które nie zmieniają czasu.

CZYTAJ TAKŻE:

Koniec przestawiania zegarków? Komisja Europejska prowadzi konsultacje odnośnie zmiany czasu