W nocy z sobotę na niedzielę (30/31.10) będziemy mogli pospać godzinę dłużej, dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy z godziny 3 na 2 w nocy.

Zmiana czasu na zimowy w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1977 roku. Obecnie rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w ok. 70 krajach na całym świecie. W całej Unii Europejskiej, czas zimowy wprowadzany jest w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku.

Wielu z nas wciąż ma problem z tym czy należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę w tył czy do przodu. Na szczęście jest to coraz mniej problematyczne ponieważ nasze urządzenia, takie jak telefon czy komputer przestawiają się automatycznie.

Dzięki zmianie czasu zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie w zimowe poranki. Jedno jest pewne, dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku.

Może to być jedna z ostatnich zmian czasu. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której zmiana czasu zostanie wycofana. Na razie jednak wciąż nie wiadomo przy którym czasie pozostaną państwa członkowskie.