W nocy z 28 na 29 marca zmienimy czas, z zimowego na letni. Prawdopodobnie to jedna z ostatnich takich zmian.

Wskazówki zegarów zostaną przesunięte z godziny 2 na 3, w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu często kojarzy się z krótszym snem, jednak dzięki tej zmianie dzień będzie dłuższy i dłużej będziemy się nim cieszyć bo światło słoneczne będzie do nas docierało dłużej wieczorami.

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Dzięki nim czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas letni zmieniany jest zazwyczaj w ostatnią sobotę marca. Zmiana czasu na letni w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1977 roku. Do czasu zimowego powrócimy jesienią, w październiku. Wówczas cofniemy wskazówki zegara z godz. 3. na godz. 2.

Obecnie zmiana czasu budzi kontrowersje. Pojawia się wiele opinii, że jej zalety są tylko czysto teoretyczne, a przesunięcie wskazówek zegarka nie doprowadza do żadnych oszczędności.

Nadchodząca zmiana czasu miała być ostatnią. Jednak zgodnie z przyjętymi przez Parlament Europejski przepisami do końca 2021 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej mają zdecydować się, czy wybierają czas letni, czy zimowy. Część państw nie popiera tego pomysłu.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here