Zmiana czasu ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników. Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców Unii Europejskiej, czy chcą zmian w tym zakresie.

Zmiana czasu na zimowy w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1977 roku. Obecnie rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w ok. 70 krajach na całym świecie. W całej Unii Europejskiej, czas zimowy wprowadzany jest w ostatnią niedzielę października, a czas letni w ostatnią niedzielę marca.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku.

Obecnie zmiana czasu budzi kontrowersje. Pojawia się wiele opinii, że jej zalety są tylko czysto teoretyczne, a przesunięcie wskazówek zegarka nie doprowadza do żadnych oszczędności.

Dotychczas zmiana czasu podyktowana była możliwością skorzystania jak najdłużej ze światła słonecznego w danym okresie, co wpływać ma m.in. na zużycie energii elektrycznej czy bezpieczeństwo na drogach.

W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się. Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia.

Po licznych prośbach Komisja Europejska uruchomiła ankietę, w której chce poznać opinie mieszkańców Unii Europejskiej na ten temat. Swoje zdanie wyrażać można TUTAJ.

Ankieta, dostępna jest w kilkunastu językach i sprawdza zdanie na temat zmian czasu za pomocą zamkniętych pytań. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Zmiana czasu to idealny temat na lokalne wiadomości. Serio, nie macie tematów? Może napiszecie jak Dudała z facebook.com/sosnowiecfakty/ rozsławił Sosnowiec rasistowskim wpisem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here