W nocy z soboty na niedzielę 26/27.10) będziemy mogli pospać godzinę dłużej, dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy z godziny 3 na 2 w nocy.

Zmiana czasu na zimowy w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1977 roku. Obecnie rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w ok. 70 krajach na całym świecie. W całej Unii Europejskiej, czas zimowy wprowadzany jest w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku.

Wielu z nas wciąż ma problem z tym czy należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę w tył czy do przodu. Na szczęście jest to coraz mniej problematyczne ponieważ nasze urządzenia, takie jak telefon czy komputer przestawiają się automatycznie.

Dzięki zmianie czasu zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie w zimowe poranki. Jedno jest pewne, dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku.

Może to być jedna z ostatnich zmian czasu. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której zmiana czasu zostanie wycofana. Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, który czas – letni czy zimowy – będzie u nich obowiązywał. Do ostatniej zmiany czasu ma dojść w 2021 roku.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

 1. Zanim w Polsce zaczęto dwa razy w roku przestawiać zegarki o godzinę do przodu lub w tył, obowiązywał czas, który dzisiaj nazywamy zimowym, czyli wynikający bezpośrednio z położenia geograficznego. 
  A ponieważ przyroda i geografia jest mądrzejszy od całej masy niedouczonych polityków, zostańmy z nią za pan brat na jej zasadach.

  • Czas zimowy? Nie ma mowy. Latem słońce będzie zachodzić godzinę wcześniej. Nad Bałtykiem zachód słońca zamiast o 21 będzie o 20, to tak jakby ktoś kradł mi każdego dnia godzinę z mojego urlopu.

   Tęsknisz za przyrodą i naturą, wyrzuć swój komputer i telefon, zamieszkaj w jaskini.

   • Każdy ma prawo do swojego zdania. Podany argument do ewentualnej dyskusji.
    Ale po co ta wycieczka personalna?
    Niektórzy powinni właśnie takie życie w jaskini poznać bo nie wiedzą co tracą. Przylepieni do wszelkiego rodzaju wyświetlaczy obserwują jak wygląda życie i świat przez szybkę, mając je w zasięgu ręki.
    Człowiek stanowi część ekosystemu i warto o tym pamiętać.

    • To nie pisz, że czas zimowy wynika bezpośrednio z położenia geograficznego i jest czasem naturalnym zgodnym z przyrodą, bo tak nie jest. Strefy czasowe utworzył człowiek i one też są sztucznym tworem nie mającym nic wspólnego z przyrodą. Według przyrody powinieneś wstawać o wschodzie słońca i iść spać o zachodzie. Myślicie, że zmiany czasu są strasznie uciążliwe? Bo nie zdajecie sobie sprawy z tego co się będzie działo gdy tych zmian nie będzie. Gdy słońce będzie wschodzić o 3 rano, albo 9 rano w zależności jaki czas wybierzecie.

 2. Pełna zgoda, tylko że to by było logiczne rozwiązanie. A teraz proszę się zastanowić co mają politycy wspólnego z logicznym myśleniem, wyciąganiem wniosków i potocznym zdrowym rozsądkiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here