Worki i torby z porzuconą kontrabandą akcyzową wywąchały psy śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej ma targu miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Do zdarzenia doszło na targowisku miejskim w Dąbrowie Górniczej. Funkcjonariusze śląskiej KAS prowadzili rutynowe czynności wymierzone w zwalczanie przestępczości akcyzowej. Przy ogrodzeniu, w zaroślach mundurowi ujawnili torby i worki zawierające tytoń do palenia i papierosy pochodzące z przemytu.

W akcji uczestniczyli funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z psami służbowymi wyszkolonymi do wyszukiwania tytoniowej kontrabandy. To właśnie psy śląskiej KAS – Sonia i Chelsea wywąchały porzuconą kontrabandę.

W sumie, w porzuconych workach i torbach mundurowi ujawnili blisko 16,5 tys. sztuk papierosów i 67 kg tytoniu, bez polskich znaków akcyzy. Wartość nielegalnych towarów oszacowano na blisko 71 tys. złotych. Gdyby nielegalne wyroby trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby prawie 90 tys. złotych tytułem niezapłaconych ceł i podatków.

Warto przypomnieć, że osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, co zagrożone jest karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.