Policjanci otrzymali informację o kobiecie objętej kwarantanną, która spaceruje po klatce schodowej. Dzielnicowy ustalił, że zawiercianka opuszczała mieszkanie, bo chciała… rozwiesić pranie. Kobiecie grozi wysoka kara.

Większość objętych kwarantanną domową nie opuszcza swoich mieszkań i stosuje się do zaleceń. Niestety, nie wszyscy w dobie zagrożenia wykazują się odpowiedzialnością. Warto pamiętać, że policjanci sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną domową stosują się do zaleceń i czy pozostają w swoich mieszkaniach.

– Mundurowi apelują też o poważne i odpowiedzialne podejście do zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się koronawirusa. Cieszy fakt, że w większości przypadków osoby stosują się do ograniczeń. Niestety, nie wszyscy wykazują się powagą i odpowiedzialnością – mówi sierż. szt. Marta Wnuk, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Policjanci otrzymali informację, że jedna z mieszkanek Zawiercia nie stosuje się do zaleceń i pomimo domowej kwarantanny, którą została objęta, spaceruje po klatce schodowej.

Gdy dzielnicowy przyjechał na miejsce, kobieta była już w swoim domu. Mundurowy ustalił jednak, że rzeczywiście opuszczała ona swoje mieszkanie. Zawiercianka tłumaczyła się, że wyszła, gdyż chciała rozwiesić pranie na strychu budynku.

Kobiecie grozi wysoka kara. Osoby objęte kwarantanną, które nie stosują się do zaleceń, przekazywane są Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Jest to organ, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę nawet do 30 tys. zł.

– Osoba niestosująca się do zaleceń może również ponieść konsekwencje związane z popełnionym wykroczeniem z art. 116 kw, czyli nieprzestrzegania nakazów lub zakazów o zapobieganiu chorobom, za które grozi kara grzywny – podkreśla sierż. szt. Marta Wnuk.

Ponadto, jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, zgodnie z art. 161 kk, za narażenie człowieka na zakażenie, odpowie ona za popełnione przestępstwo, za które grozi kara do roku więzienia.