Jeże to bardzo pożyteczne i chronione prawem zwierzęta. W Porębie powstało sześć zagród dla tych zwierząt, gdzie będzie im ciepło i bezpiecznie.

Prosta konstrukcja i jednocześnie duży ukłon w stronę tych niezwykle sympatycznych zwierzątek. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zmontowało cztery prostokątne zagrody dla jeży. Jedna z nich powstała w ogrodzie na tyłach budynku Urzędu Miasta, druga w okolicach Miejskiego Ośrodka Kultury, kolejne cztery, wraz z poprzednio wybudowanymi znajdują się wzdłuż parku miejskiego.

Zagrody zrobione są z metalowej siatki, z pozostawieniem około 20 centymetrów wolnej przestrzeni od dołu. Tak, by zwierzęta mogły dostać się do nich z łatwością. Pracownicy MPWiK wypełnili je liśćmi, a na siatkach zamontowali tabliczki z informacją, by liści nie rozgarniać.

– Wszystko po to, by jeże nie zmarzły i miały się gdzie schronić ze swoimi młodymi. Zagrody są łatwo demontowane, dlatego po sezonie zimowym nie będzie z nimi żadnego problemu – mówi Mariusz Grabarczyk, prezes porębskiego MPWiK.

Jeże to dzikie i chronione zwierzęta. Zabrania się łapania jeża w celu przeprowadzki. Naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, natomiast coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać jeża do domu.

Jeśli jeż potrzebuje pomocy należy zabrać go do weterynarza, który fachowo się nim zaopiekuje. Warto również wspomnieć, że dawniej populacja jeży była o wiele liczniejsza, dziś został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. 10 listopada ustanowiono nawet Dniem Jeża, aby rozpowszechniać najważniejsze informacje i sposoby ochrony tego gatunku.