Czeladź znalazła się w czołówce miast powyżej 20 tys. mieszkańców w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Wynik został ogłoszony w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, a zajęte miejsce jest zachwycające.

Czeladź znalazła się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce, wśród miast mających powyżej 20 tys. mieszkańców. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęły Tarnowskie Góry, drugi był Cieszyn, a trzeci Mikołów. Za miastem Zagłębia uplasowały się Czechowice-Dziedzice, Lubliniec, Jasienica, Łaziska Górne, Zawiercie i Żywiec.

Ranking pod patronatem wojewody i marszałka województwa jest bardzo wartościowy, bo wyłania gminy o najlepszym potencjale gospodarczym, społecznym, środowiskowym i przestrzennym. Opiera się na 16 wskaźnikach opracowanych na podstawie obiektywnych danych GUS – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Rozwój miasta pomaga mieszkańcom żyć lepiej i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nowe miejsca parkingowe, przebudowy dróg, oczyszczanie powietrza, akcje prozdrowotne. To sukces, dzięki któremu wiele dzieje się w Czeladzi.

Chciałbym w tym miejscu podziękować radnym, wszystkim pracownikom samorządowym, przedsiębiorcom, a zwłaszcza mieszkańcom za ciężką codzienną pracę. Pracę dzięki której wyprowadziliśmy Czeladź z zapaści, w jakiej się znalazła w latach dziewięćdziesiątych po likwidacji niemal całego przemysłu. Ten, jak i wiele innych rankingów, a także prowadzone co jakiś czas w naszym mieście badanie jakości życia pokazują, że razem ze wspierającymi mnie radnymi prowadzimy naszą małą ojczyznę we właściwym kierunku. Jeszcze raz wszystkim, którzy do tego wspólnego sukcesu się przyczynili, serdecznie dziękuję i gratuluję – opowiada burmistrz.

Organizatorem rankingu była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach.

To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są twarde dane GUS z 16 kategorii. Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin, i promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu – mówi Marcin Smala, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.