Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapowiedział w poniedziałek rozpoczęcie kontroli zasłaniania ust i nosa przez klientów i przez personel w sklepach. Za ich brak może grozić nawet 500 złotych mandatu.

Policja oraz sanepid rozpoczęły kontrolę w sklepach. Funkcjonariusze będą sprawdzać, jak przestrzegane są przepisy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w zamkniętych miejscach publicznych. – Rozpoczynamy w tym tygodniu kontrolę w sklepach, kontrolę wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki – wyjaśnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – dodał.

Według ministra Szumowskiego nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. – Na palcach jednej ręki można policzyć przeciwskazania medyczne do noszenia maseczki, a gdy noszenie jej powoduje u kogoś dyskomfort psychiczny, to może nosić przyłbicę – zaznaczył minister zdrowia.

Na uwagę, że wiele osób zasłania usta, ale nadal ma odsłonięty nos, Szumowski podkreślił, że zgodnie z przepisami zasłaniamy nos i usta. – Nie ma żadnej wymówki. Za to, że ktoś nie ma maseczki, albo przyłbicy w zamkniętym pomieszczeniu, powinien dostawać mandat – podkreślił Łukasz Szumowski.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzonych w ostatniej dobie zakażeniach koronawirusem u kolejnych 575 osób i śmierci 1 osoby. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosiła w poniedziałek 47 469, z czego 1732 osób zmarło. Wszystkie osoby, według Ministerstwa Zdrowia, miały choroby współistniejące.

50 KOMENTARZE

 1. Dopóki nie zniosą tych kagańców moja noga w sklepie innym niż spożywczy nie postanie! Kupuję tylko u chińczyka na necie…
  Maseczki i inne kaski z przyłbicami tylko dla narażonych na objawy kaszlu!!

 2. Noszenie maseczki to obowiązujące prawo? Ustalmy to raz i porządnie jak wygląda obecna sytuacja.

  Każdy Polak jest wolnym człowiekiem, gwarantuje to Konstytucja naszego państwa. Wolność w tym przypadku oznacza, że nie można nakazać poprzez rozporządzenie ministra, aby Polacy nosili maseczki. Nie pozwala na to Konstytucja. Tak samo minister nie może nakazać w drodze rozporządzenia by ludzie nie wychodzili na ulice i pozostawili w domach, gdyż jest to niezgodne z Konstytucją.

  Minister powołuje się na ustawę o zwalczaniu epidemii. W tej ustawie jest zapisane, że środki ochronne np. od postacią maseczek w razie wystąpienia epidemii muszą nosić osoby chore. Zdrowi nie muszą tego czynić, więc powoływanie się na to ustawę w obecnej sytuacji nie ma racji bytu.

  Kolejna sprawa. Władza może nakazać noszenie maseczek i pozostawanie w domach poprzez wprowadzenie tzw. Stanu Wyjątkowego. Wtedy owszem, obywatele muszą zgiąć karki i władzy słuchać, jednak jest także plus takiej sytuacji. Gdy Stan Wyjątkowy się skończy, każdy Polak ma prawo do odszkodowania od Państwa Polskiego za straty jakie poniósł w wyniku wprowadzenia tego stanu. To właśnie dlatego rządzący nie chcą wprowadzić Stanu Wyjątkowego i próbują sterować społeczeństwem poprzez rozporządzenia.

  Dlaczego w takim razie Policja wystawia mandaty? Policja wystawia mandaty, bo musi. Taki mają przykaz z góry. Dlatego nie przyjmujcie mandatów, wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Już odbyły się pierwsze rozprawy przed sądami, a właściwie się nie odbyły, bo sądy nawet nie rozpatrują wniosków od Policji o ukaranie mandatem, powołując się na brak podstaw prawnych o ukaranie. Mandaty których ludzie nie przyjęli są anulowane. Proszę się zapoznać ze stanowiskiem sądu w Kościanie, łatwo znajdziecie to w sieci.

  Bądźmy społeczeństwem obywatelskim, świadomym swoich praw i obowiązków. Gdy czytacie informacje podawane w mediach, zawsze miejcie na uwadze, że mają one wywołać sensację, a krzykliwy tytuł sprawić abyście to przeczytali, tymczasem nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

  • I wtedy wszyscy wolni i bez łamania przepisów zakazimy się wirusem! Matole, jeżeli żyje się w jakiejś społeczności, to muszą istnieć przepisy które częściowo ograniczają swobodę, np. przepisy ruchu drogowego. Proponuję ci baranie, żebyś nie pozwolił się zniewolić np. czerwonym światłem na skrzyżowaniu lub szlabanem na przejeździe kolejowym i udowodnił swoje prawo do wolności wchodząc pod pędzący pociąg. Śmiało!!!

   • Czemu tak agresywnie? Trzeba zakładać, że wirus zostanie z nami na zawsze, tak jak wirus grypy czy zapalenie płuc. Będziesz do końca życia chodził w maseczce?

     • Stworzenie i przetestowanie szczepionki to co najmniej 5 lat czasu. Leki? Grypę leczy się objawowo, nie ma na nią lekarstwa, a koronawirus jest podobny do grypy. Obawiam się, że możesz się nie doczekać.

     • Ale wiesz, że wirus mutuje, i wiesz, że grypę mamy od 10 lat i co roku umiera 500 tys. ludzi na całym świecie i nikt problemu nie robi i żadna szczepionka nic w tej materii nie zmieniła, mało z tego osoby, które szczepią się na ten shit, częściej łapią taką grypę i w dodatku przechodzą ją ciężej. Więc jeżeli Ty tak bardzo czekasz na szczepionkę albo lek, to zamów już miejsce na cmentarzu bo to nie nastąpi, czyli pozostaje Ci chodzenie w maseczce do końca życia, ale pamiętaj aby zabrać ją do grobu, tak w razie W ;).

   • Aleś trafnie walnął porównaniem jak kulą w płot. Prawo o ruchu drogowym jest ustawą a nie rozporządzeniem. Rozporządzenie może uszczegóławiać i konkretyzować przepisy ustawy, pod którą to tylko może być podciągnięta konkretne zagadnienie .

  • Panie Tomaszu od 1 września rząd ma wprowadzić zmiany w tych rozporządzeniach czyli to już nie będzie rozporządzenie tylko ustawa czy coś innego i będzie trzeba mandaty przyjmować

   • Bzdura. To dalej będzie rozporządzenie. Ustawa musi być przegłosowana przez Sejm, potem przez Senat i po 30 dniach jeszcze podpisana przez prezydenta. To znowu będzie zwykłe rozporządzenie

  • Pisząc takie dyrdymaly bierze Pan na siebie po części odpowiedzialność za rozpestsnienie się wirusa…jako córka rodziców po 70tce, matką dwójki małych dzieci i kobietą w ciąży serdecznie dziękuję. Właśnie odprowadzilam dziecko do przedszkola, w szatni natknęłam się na kilka osób bez maseczek, zgłosiłam to osobie odpowiedzialnej i co ? …” Co ja mogę? Ta niby chora, tamta też…” Tyle usłyszałam! Weźmy też pod uwagę jaki to ma oddziwiek wychowawczy … rozejdą się wszystkie zasady wypracowane ciężka pracą z dziećmi…także z dziećmi z trudnościami emocjonalno-spolecznymi. Wtyd! Po prostu wstyd …chcąc zabłysnąć skazuje Pan mniejszy/większy wycinek spoleczenstwa na konsekwencją. Jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia to lepiej milczeć . Pierwsi będziecie lamentować jak zamkną placówkę, z której korzystacie!!!!

 3. Jeżeli ten wirus jest taki niebezpieczny dlaczego ludzie nie umierają masowo w biednych krajach. Dlaczego nie słychać o śmierci milionów niedożywionych ludzi, którzy nie nosili maseczek. Wirus dotarł już przecież wszędzie. Umierają osoby które mają choroby współistniejące. Trzeba dbać o siebie, wysypiać się, dobrze odżywiać, nie stresować, uprawiać sport, a wtedy będzie dobrze. Starsze osoby może zabić każda choroba, nawet zwykła grypa. Starzy ludzie umierali, umierają i będą umierać na różne choroby. Taka kolej życia. Osoby które noszą maseczki narażają się na inne choroby. Taka maska powinna być zmieniana co godzinę, a większość chodzi w jednej kilka dni. Na wilgotnej maseczce mnożą się miliardy drobnoustrojów które przy każdym wdechu zaciągasz głęboko do płuc. To ma być zdrowe? A potem maska do kieszeni, podeschnie i będzie na jutro. Pamiętacie jak w początkach pandemii uczyli jak zakładać maskę, trzeba łapać tylko za sznureczki, nie dotykać pozostałej czesci. Mało kto tak robi. Ludzie tłoczą się na przystanku bez maski, a potem wsiadają do autobusu, zakładając maskę w biegu. Przed czym ma to chronić? Większość i tak nosi te maski po to aby mandatu nie dostać i nie wierzy w ich skuteczność, bo jak kawałek tkaniny ma zatrzymać malutkiego wirusa. W Niderlandach właśnie doszli do wniosku, że maski nie mają sensu. Ludzie się nie pilnują gdy mają założona maskę, myślą, że są supermenami. Więcej szkody niż pożytku z tych masek, więc nie ma obowiązku ich noszenia. Gdyby w Polsce pozwolić na wybór, chce chodzić w masce albo nie to mało kto by je nosił.

  • Maseczka nie chroni noszącego, ona tylko zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się na większą odległość ewentualnych wirusów przy wydechu, tak jak maska na twarzy chirurga operującego przysłowiową ślepą kiszkę nie chroni lekarza przed zarażeniem ślepą kiszką, ale chroni ranę przed oddechem lekarza. Po pół roku trąbienia o tym, ty jeszcze tego nie wiesz???

    • Pewność, że jesteś zdrowy masz przez kilka sekund po zrobieniu testu z negatywnym wynikiem, ale już za chwilę może cię obchuchać jakiś matoł bez maseczki i już nie tylko, że ty będziesz chory, ale możesz zarażać innych. Teraz jasne?

     • Nie musi Cię obchuchać bez maseczki . Jak będzie zakażony i miał założoną najlepszą maseczkę z filtrem FFP3 z zaworkiem wydechowym , to Cię przez ten zaworek wydechowy obchucha i zakazi. Te maski są dla osób pracujących już z zakażonymi osobami lub przebywających w otoczeniu domniemanych nosicieli i są przeznaczone dla osób zdrowych. W przestrzeni publicznej nie powinny być używane , jeśli nie ma się pewności , że się jest zdrowym – nie zakażonym.

     • No czyli tak właściwie z idąc Twoim tokiem rozumowania, pozostaje Ci chodzenie w maseczce do końca życia. Wyobraź sobie jakbyś tak zaraził się czymś nowym i byś tak roznosił na innych, strach pomyśleć, współczuje ;(.

  • Ludzie umieraja na calym swiecie, popatrz na dane z John Hopkins research centre, przetlumacz sobie na polski, a zbaczysz skale tego wirusa.

 4. Nawet nie, przecież testy nie dają w 100% wiarygodnych wyników. Można być zdrowym, a test pokaże ze jest się chorym i na odwrót. Taka to choroba.

 5. Umierają w większości osoby starsze i schorowane. Oni powinni nosić maski. Dla pozostałej części społeczeństwa maski powinny być opcjonalne. Życie jest tylko jedno, nie zamierzam spędzić kilku lat w kagańcu, bo jakiś minister sobie tak wymyślił. Ci co się boją niech je noszą. Nagle by się okazało, że większość społeczeństwa wirusa się nie obawia.

  • Każdy z nas ma jedno życie , Ty widać nie szanujesz ani swojego, ani co gorsza innych, egocentryk skończony. Życie osób starszych i schorowanych jest mniej wartościowe?? Masz dziadków, rodziców, inne bliskie strasze osoby? Okrutny i tępy człowieku. Z własnego lenistwa, arogancji i egoizmu bez żadnych oporów narażasz życia innych. Właśnie przez Ciebie i cała reszte tak postepujacych mamy co mamy i długo mieć będziemy.

 6. Jeśli władza wprowadza takie poronione pomysły i wydaje nasze pieniądze (podatki) na maseczki / przyłbice z krajów zewnętrznych (…jakby u nas nie można było produkować….), to dlaczego nie rozdaje ich swoim obywatelom, tylko wymusza na nich ich zakup?? Nie mają prawa decydować co mamy kupować i co mamy nosić na sobie!

 7. Ten przymus to pozbawienie podstawowego prawa człowieka do swobodnego oddychania, ograniczanie jego podstawowej potrzeby życiowej.

 8. Tak czytam niektorych z was komentarze po tylu miesiacach bujajacej sie sciemy globalnie i globalizacji swiata . Tak dus,acych sie informacjami z mediow i to wciaz lykacie ze zgroza . Brak slow jakim trzeba byc od lat tłukiem zeby wierzyc w to co was media karmia oplaceni lekarze i wielcy naukowcy ktorzy zaklamuja,was a kazdy lekasz i s,pital dostaje hajs z who za podpiecie covida pod pacjenta . Tylko swiadomi ludzie dzis zyja dobrze i z glowa a reszta to przemedialnie nakarmione zombie powtArzaja to im mowia a masz tyle wiedziec co nic wiec wiesz nic .
  Czytaj ucz sie bo bez tego jestes slaby dzis masz wiedze albo jestes sterowany !!!

 9. JEST EPIDEMIA.Połowa pasazerów bez masek we FLIXBUS _kierowcy gdzieś to mają .Bus cały pełny,brak wymaganej odległości wg.wytycznych ministerstwa zdrowia.Olewają zasady bezpieczenstwa w dobie Covid 19.Pełny autobus brak odleglosci żadnego komunikaru o maskach.Kierowców nic ich nie intersesuje.Pasażerowe bez masek.STRACH JEŹDZIĆ FLIXBUS BO COVID A NIE PRZESTRZEGAJĄ O OBOSTRZEŃ.Brak kontrolu POLICJII

  • pytanie : do kogo należy przewoźnik ? kto robi na tym kasę ? dlaczego w sklepiku nie obsłużą bez namordnika, a tutaj biorą do autobusu full pasażerów ?

 10. To ,że e,epidemii nie ma to wiadomo,rządzącym lepiej żeby była mogą przepychać pod pretekstem Covida co im się podoba a ludzie i tak łykają co tv niesie.(co innego w przepisach a co innego w tv)nasi MZ to cyniczne cwaniaki.Ludzie nie dajmy się!!! Prawda jest najważniejsza.Choroby były są i będą.

 11. 16 sierpnia była ponad 20 tysięczna demonstracja przeciwko koronapsychozie (można obejrzeć na kanale NPTV ,albo na Irokez Slava). Ludzie,obudźcie się!!! Plandemia to ściema globalna ! Czas powstać z kolan !

 12. Ciekawe dlaczego tylko starsi ludzie umierają bo są już nie potrzebni w świetle prawa. Po co rząd będzie płacił na kogoś kto jest nie potrzebny. Albo co gorsza może podtruwają starszych ludzi. W Polsce już nigdy dobrze nie będzie. A kasę trzeba jakoś ściągnąć a najłatwiej wejść do sklepu i sobie sypac mandatami.!! Może jeszcze stolik krzesło i kawka. Przypomina to jeden wielki obóz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here