Jeden z siatkarzy pierwszej drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. Cały zespół oraz współpracownicy klubu pozostają w izolacji domowej wraz z rodzinami i czekają na dalsze wytyczne z sanepidu. Na kwarantannie przebywa też MKS Będzin.

W poniedziałkowy wieczór władze Aluronu CMC Warty Zawiercie podały, że w ich klubie jest osoba z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. – W niedzielę wieczorem (2 sierpnia) jeden z siatkarzy zgłosił podwyższoną temperaturę i gorsze samopoczucie. Klub niezwłocznie podjął decyzję o odwołaniu poniedziałkowych treningów i nakazał siatkarzom, przedstawicielom sztabu szkoleniowego oraz współpracownikom pozostanie w izolacji domowej wraz z rodzinami – poinformowano w komunikacie.

W poniedziałek w godzinach porannych wspomniany zawodnik, a także jeden z członków sztabu szkoleniowego, który zgłosił swędzenie skóry (jeden z rzadziej występujących objawów koronawirusa), zostali poddani testom na obecność SARS-CoV-2.

Test siatkarza dał wynik pozytywny, a członka sztabu szkoleniowego – negatywny. Osoba zakażona ostatni kontakt z resztą drużyny miała w piątek 31 lipca podczas popołudniowego treningu. O dalszych procedurach decydować będzie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu, z którą klub pozostaje w stałym kontakcie – przekazał zagłębiowski klub.

W ostatnim czasie zawodnicy z Zawiercia brali udział w Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W grupie rywalizowali z siatkarzami z Będzina, Jastrzębskiego Węgla oraz Nysy. Klub podał, że zakażony gracz był obecny w Krakowie podczas rozgrywania turnieju w niedzielę 26 lipca.

PlusLiga: Najważniejsze zdrowie i bezpieczeństwo

Głos w sprawie zabrała siatkarska centrala. – Będziemy z całą stanowczością dbać o to, by nasi gracze, sztaby trenerskie, nasi fani byli jak najbardziej bezpieczni w tych trudnych czasach – mówi Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Dostaliśmy już precyzyjną informację od prezesa klubu z Zawiercia, jak wygląda sytuacja w drużynie. W tej chwili wykonamy wszystkie zalecenia specjalistów, którzy przygotowują dla nas specjalne procedury postępowania w takich przypadkach. Będziemy stanowczy w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo – dodaje.

W związku z faktem, iż gracz drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie brał udział w krakowskim turnieju PreZero Grand Prix przygotowano instrukcję dla drużyn grających w tamtym turnieju. Przede wszystkim wszystkie zespoły, organizatorzy turnieju, a także inne osoby mogące mieć bezpośredni kontakt z graczem w Krakowie, będą poddani testom na koronawirusa.

– Od czasu turnieju minął już ponad tydzień, dlatego zaleciliśmy pilne wykonanie testów metodą RT-PCR, czyli wymazów – mówi dr n. med. Jarosław Krzywański, kierownik warszawskiej filii Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, który wraz z dr hab. med Ernestem Kucharem przygotowują plan ochrony przed koronawirusem dla Polskiej Ligi Siatkówki. – Bez negatywnych wyników testów żaden z graczy czy sztabów trenerskich bądź pracowników klubów nie może brać udziału w zbliżającym się w weekend turnieju w Gdańsku. Biorąc pod uwagę okres od zakończenia turnieju w Krakowie i możliwego kontaktu z zakażonym, wyniki takiego testowania mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Oczywiście nie mogą całkowicie – dodaje dr Krzywański.

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezesami klubów, po przeprowadzeniu testów i otrzymaniu ich wyników będziemy podejmować kolejne działania – dodaje prezes Paweł Zagumny.

MKS Będzin na kwarantannie

Zawodnicy oraz sztab szkoleniowy MKS-u Będzin również został skierowany na izolację domową. – W związku z wystąpieniem przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19 u jednego z siatkarzy zespołu Aluron CMC Warta Zawiercie, z którym to zespół MKS rywalizował podczas turnieju PreZero Grand Prix w Krakowie, wszyscy zawodnicy oraz członkowie sztabu szkoleniowego MKS-u Będzin zostali skierowani zapobiegawczo na izolację domową – przekazali działacze będzińskiego klubu.

Klub informuje, że u żadnego z siatkarzy nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, ale wszyscy przejdą testy, które mają wykluczyć potencjalną możliwość transmisji wirusa.

Wtorkowy sparing MKS-u z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle został odwołany.