Zbliża się wielkie święto kultury. Niesamowita atmosfera, tłumy na ulicach i długie kolejki zwiedzających – to wszystko czeka nas już 19 maja, w czasie Nocy Muzeów.

Noc Muzeów to wielkie święto kultury w całej Europie. Pomimo kolejek, tłoku i zarwanej nocy, co roku tysiące ludzi decydują się wziąć udział w tej kulturalnej uczcie. Wieczorową porą miłośnicy kultury mogą zobaczyć za darmo lub za symboliczną opłatą obiekty zazwyczaj niedostępne i wziąć udział w licznych wystawach. Co tej nocy będzie się działo w Zagłębiu?

BĘDZIN

Ciekawie Noc Muzeów zapowiada się w Będzinie, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w obiektach Muzeum Zagłębia oraz w Domu Modlitwy Mizrachi. Jak co roku, uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzać podziemia będzińskie, zobaczyć wystawy stałe i czasowe w Zamku czy uczestniczyć w ciekawych spotkaniach w Pałacu Mieroszewskich, a następnie wybrać się na zwiedzanie Domu Modlitwy Mizrachi z przewodnikiem.

W Pałacu Mieroszewskich otwarta zostanie wystawa poświęcona polskiej aktorce teatralnej i filmowej „Pola Negri – legenda kina”. Będzie to również okazja do zobaczenia projekcji filmów z tą międzynarodową gwiazdą kina niemego. Nie zabraknie także akcentu muzycznego nawiązującego do lat 20. XX wieku.

Natomiast w samych podziemiach będzie można zwiedzić nową aranżację „Tropiciele historii podziemi będzińskich”.

CZELADŹ

Tegorocznym tematem przewodnim 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów będzie tradycyjna kuchnia dworska i wszystko, co z nią związane. Goście muzeum będą mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, która skupia się na procesach przygotowywania i przechowywania produktów tj. fermentacja, pasteryzacja, prażenie, kiszenie czy destylacja.

Prezentowane będą również dawne naczynia i urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tych jakże prostych, acz niezbędnych w kuchni czynności. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz zasobów własnych Muzeum Saturn.

Podczas Nocy Muzeów goście będą mieli również okazję skosztować wykwintnych potraw i napojów, posłuchać o sztuce warzenia piwa, obejrzeć eksperymenty kuchenne oraz wysłuchać koncertów Zespołu Śpiewaczego KGW w Leśniakach i ZPiT PKZ Gołowianie.

DĄBROWA GÓRNICZA

W Dąbrowie Górniczej, w Muzeum Miejskim Sztygarka zaplanowano nocne zwiedzanie pełne atrakcji, które rozpocznie się o godz. 17:00. Na uczestników czeka m.in. turniej gry „Ogniem i Mieczem”, wystawa „W drodze do niepodległości”, konkursy z nagrodami, gry wielkoformatowe -„Proch i stal” oraz „Bitwa pod Grunwaldem” , V Zlot Pojazdów Zabytkowych „Classicmania”, ciekawe wykłady czy prezentacja gry historycznej „SEMPER FIDELIS. Bitwa o Lwów 1918–1919″.

Ponadto, uczestnicy będą mogli wziąć udział w wernisażu wystawy malarstwa Macieja Kota „Anatomicum”. Cykl jest większą seria obrazów, która została zaprezentowana na wystawie. Jest to kontynuowanie autorskiego naukowego projektu artysty pt. De dessectione patrium corporis humani, który został zaprezentowany w Polskiej Akademii Umiejętności i Uniwersytetach Medycznych a konsultacje i korektę artystyczną prowadzą wybitni wykładowcy, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Na koniec wieczoru odbędzie się gawęda o przyjaźni z wątkiem romantycznym trojga młodych ludzi, działaczy niepodległościowych,których los rzucił na studia do Szwajcarii oraz o tajemnicach Adama Piwowara w świetle nieznanej korespondencji. Ponad stuletnie kartki pocztowe Marii, Pawła i Adama z kraju Helwetów i Dąbrowy Górniczej odkryto niedawno w zbiorach prywatnych lubelskiej rodziny Jankowskich.

SOSNOWIEC

Równie ciekawie będzie w Sosnowcu, gdzie w Pałacu Schoena Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 17:00. Tegoroczne wydarzenie to Noc filmowa, której głównym tematem będzie Andrzej Wajda.

Wieczór rozpocznie się od rodzinnych warsztatów filmowych, które składać się będą z prelekcji nt. produkcji filmowej, prezentacji kamer, szkolenia z ustawiania oświetlenia filmowego oraz jego modyfikatorów, omówienia zasad pracy dźwiękowca i na końcu wspólnego nagrania kilku podsumowujących ujęć. Warsztaty są kierowane do wszystkich – zarówno osób, które chcą pierwszy raz zapoznać się z techniką filmową jak i osób bardziej doświadczonych, chcących poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Następnie, na uczestników czeka wykład „Jak być artystą kina? Andrzej Wajda”, koncert artystów Piwnicy pod Baranami oraz prelekcję filmu dokumentalnego „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie!”. Na zakończenie wieczoru zaplanowano kuratorskie oprowadzania po wystawie „Wajda”.

Ponadto, ogólnopolskiej akcji towarzyszył będzie ‚Jarmark u Schoenów’ – pierwsza tego rodzaju impreza plenerowa. Jest ona dedykowana miłośnikom staroci, wielbicielom dawnych kolekcji oraz osobom, które posiadają oryginalne zbiory, ceniącym urok dawnego rękodzieła. Będzie doskonałą okazją do zaprezentowania wieloletnich wysiłków pasjonatów i hobbistów w dziedzinach m. in. numizmatyki, dawnego meblarstwa, biżuterii, fotografii, sztuki, militariów, starych zegarów i pozostałych kategorii rzemiosła artystycznego. W całości będzie związana z kulturą materialną regionu.

Sosnowiecka Noc Muzeów daje także możliwość zwiedzanie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. W trakcie trwania tego niezwykłego wieczoru będzie można wysłuchać koncertu organowego, występu chóru czy prelekcji o organach.