Szpital Powiatowy w Zawierciu przedstawił wyniki wewnętrznej kontroli, która została przeprowadzona w celu wyjaśnienia bulwersującej sytuacji do której doszło tam w marcu.

21-latka trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy w zawierciańskim Szpitalu Powiatowym, w nocy z 10 na 11 marca z silnym bólem głowy, zaburzeniami równowagi i problemami z mową. Wówczas, ciężarną kobietę zapytano ile wypiła. Na pomoc czekała kilka godzin!

Kilka godzin zaważyło o stanie młodej kobiety, która na szpitalnym oddziale ratunkowym przeszła udar. Obecnie, 21-latka jest w śpiączce, walczy o życie, mogąc jedynie ruszać oczami. O tym, kto jest winien tej sytuacji miała zdecydować specjalnie powołana komisja szpitalna.

– Celem zespołu było ustalenie przebiegu wydarzeń w nocy z dnia 10-11.03.2019 roku oraz harmonogramu udzielanych świadczeń zdrowotnych. W toku prac zespołu oceniono dokumentację medyczną, przyjęto wyjaśnienia od osób mających dyżur tej nocy w tym w szczególności od lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, technika elektorradiologii, ponadto zespół przeanalizował zapisy monitoringu – mówią przedstawiciele zawierciańskiego szpitala.

Co wykazała kontrola? – Ustalono przebieg chronologiczny zdarzeń i udzielanych świadczeń medycznych. Niepotwierdzono doniesień medialnych dotyczących wielogodzinnego pozostawienia pacjentki bez nadzoru medycznego oraz stwierdzono stały bezpośredni nadzór medyczny nad pacjentką, potwierdzony monitoringiem – podkreślają przedstawiciele placówki.

Sprawę bada prokuratura oraz Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. W związku z doniesieniami medialnymi o nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych na Śląsku wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zwróciła się do wojewody śląskiego o przeprowadzenie kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych.

– Wszystkie dokumenty potwierdzające stan faktyczny zostały przekazane do organów kontrolnych, w tym do prokuratury. Szpital Powiatowy w Zawierciu deklaruje współpracę ze wszelkimi organami kontrolnymi celem pełnego wyjaśnienia sytuacji – zapewniają przedstawiciele szpitala.

Młoda kobieta, w stanie ciężkim, została przewieziona do Szpitala Klinicznego w Katowicach, gdzie przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Wciąż nie wiadomo czy uda utrzymać się ciążę kobiety i w jakim stanie będzie dziecko. Nie wiadomo także w jakim stanie będzie kobieta. Może ona jednak liczyć na ogromne wsparcie bliskich oraz mieszkańców miasta, którzy na profilu społecznościowym utworzyli grupę „Paulina jesteśmy z Tobą! Walcz !!!„.

Szpital Powiatowy w Zawierciu wyraża głębokie współczucie z powodu skomplikowanej sytuacji medycznej pacjentki – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik szpitala.

To kolejna bulwersująca sytuacja w Zagłębiu w ostatnim czasie. Kilka dni temu, w sosnowieckim Szpitalu Miejskim po 9 godzinach oczekiwania na pomoc zmarł 39-letni mężczyzna. Do skandalicznej sytuacji doszło także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Dąbrowie Górniczej, gdzie młoda kobieta zwijała się z bólu oczekując na pomoc.