W niedzielę, 26 maja o godzinie 21:00 poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Największe poparcie otrzymało Prawo i Sprawiedliwość.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego dla trzech największych stacji telewizyjnych wynika, że zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta otrzymała 42,4 proc. głosów, co oznacza 24 mandaty.

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Europejska, na którą zagłosowało 39,1 proc. wyborców. Tym samym, zyskają oni 22 mandaty. Natomiast, trzecie miejsce zyskała Wiosna, którą poparło 6,6 proc. głosujących. Partia Roberta Biedronia zyska 3 mandaty.

Do Parlamentu Europejskiego wejdą także przedstawiciele Konfederacji, którą poparło 6,1 proc. głosujących (3 mandaty). Progu wyborczego nie przekroczyły – Kukiz’15 (4,1 proc.) oraz Lewica Razem (1,3 proc.).

Według sondażu IPSOS mandaty w okręgu nr 11 (województwo śląskie) uzyskali: Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Buzek (Koalicja Europejska), Izabela Kloc (Prawo i Sprawiedliwość), Jan Olbrych (Koalicja Europejska), Marek Balt (Koalicja Europejska), Łukasz Kochut (Wiosna), Grzegorz Tobiszowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Jacek Wilk (Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy).

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek. Warto podkreślić, że frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 proc. i jest to rekord pod względem frekwencji w Polsce. W województwie śląskie, do godz. 17:00 frekwencja wyniosła 32,68 proc., w Sosnowcu swój głos oddało 33,16 proc. uprawnionych.