Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Zagłębiu. Mieszkańcy zagłosowali na Koalicję Europejską.

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, wybory do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego, po przeliczeniu 99,78 proc. komisji, głosowało 43,27 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska, na którą zagłosowało 40,22 proc. Na Wiosnę Roberta Biedronia oddało swój głos 5,82 proc. mieszkańców województwa, a na Konfederację – 4,61 proc. Frekwencja w województwie śląskim wyniosła 45,85 proc.

W Zagłębiu wygrywa Koalicja Europejska

Jeśli chodzi o Zagłębie, to najwięcej głosów otrzymała Koalicja Europejska. W Sosnowcu na opozycję oddano 35 405 głosów (47,01 proc.). Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 35 proc. (26 361), a trzecia Wiosna Roberta Biedronia – 7,87 proc. (5926). Frekwencja w Sosnowcu wyniosła 47,43 proc.

Wyniki wyborów do PE 2019 w Sosnowcu - fot. TZ
Wyniki wyborów do PE 2019 w Sosnowcu – fot. TZ

Najwięcej głosów w Sosnowcu otrzymał Jerzy Buzek z Koalicji Obywatelskiej (21 494). Drugi wynik osiągnęła Jadwiga Wiśniewska z PiS (18 778).

Koalicja Europejska wygrała także w Dąbrowie Górniczej. Zagłosowało na nią 19 358 osób (44,63 proc.). Na drugi PiS oddano 15 724 głosów (36,26 proc.), a na trzecią Wiosnę – 3378 osób (8,71 proc.). Frekwencja w tym mieście wyniosła 46,06 proc.

W dębowym mieście najwięcej wyborców głosowało na Jerzego Buzka (13 923). Druga była Jadwiga Wiśniewska, którą poparło 11 040 osób.

W Będzinie również wygrała Koalicja Europejska. Na opozycję zagłosowało 9617 osób (47,40 proc.). Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddało 6795 wyborców (33,49 proc.), a na Wiosnę – 1781 (8.78 proc.). Frekwencja w królewskim mieście wyniosła 47,06 proc.

Najwięcej głosów w Będzinie otrzymał Jerzy Buzek (6186). Na Jadwigę Wiśniewską zagłosowało 4248 osób.

W Czeladzi najwięcej głosów również oddano na Koalicję Europejską – 5664 (47,59 proc.). Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 3858 osób (32,41), a na Wiosnę Roberta Biedronia – 1088 (9,14 proc.). Frekwencja w Czeladzi wyniosła 46,77 proc.

W najstarszym mieście Zagłębia Dąbrowskiego najlepszy wynik osiągnął Jerzy Buzek z KE. Na byłego premiera zagłosowało 3742 osoby. Druga była Jadwiga Wiśniewska z PiS – 2312.

Koalicja Europejska zwyciężyła w całym powiecie będzińskim. Poparcie dla opozycji wyniosło 44,26 proc. (24 068 głosów). Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 19 625 osób (36,09 proc.), a na Wiosnę 4779 osób (8,79 proc.). Frekwencja w powiecie będzińskim wyniosła 46,23 proc.

Więcej szczegółów wkrótce.

25 KOMENTARZE

 1. Buzek, grabarz przemysłu górniczego w Zagłębiu w wyniku czego doszło do wielkiego bezrobocia. Kto na takiego gościa głosuje?
  Ten fakt pokazuje bystrość umysłu wyborców KE. Weźcie się ludzie ocknijcie i rozliczajcie polityków z ich czynów!

  • Też tak kiedyś myślałem – Buzek grabarz przemysłu górniczego w Zagłębiu, ale…
   Zlikwidował to co było nierentowne? Zlikwidował. Mamy to za sobą. Teraz można myśleć o rozwoju innego przemysłu niż górnictwo. Tymczasem na Śląsku kopalnie jeszcze działają i oni już za niedługo będą musieli zmierzyć się z tym co kilka, kilkanaście lat temu przeżywało Zagłębie. Bezrobocie, przebranżowienie pracowników, niższe zarobki. My to mamy już za sobą. Dziś węgiel jest na cenzurowanym, będzie się od niego odchodzić czy się to komuś podoba czy nie. Dobrze, że mamy to już za sobą.

   • Moment moment jakie nierentowne, zapoznaj się z historią KWK Niwka Modrzejów. Inna sprawa że w ramach tej restrukturyzacji pozostawili nas samych sobie. I wg mojej opinii powinniśmy pamiętać o losie naszych współbraci i skreślać innego kandydata .

    • Znam historię Niwki-Modrzejów. Gotowa ściana do wydobycia, tylko wtedy nikt tego węgla nie potrzebował, a kupić go można było za bezcen. Oczywiście można było zakonserwować kopalnię na lepsze czasy, ale to też byłyby niemałe koszty. Jeżeli faktycznie kiedyś węgiel będzie potrzebny i będzie kosztował 10 razy tyle co teraz to nie martw się, znajdą się pieniądze, żeby tą kopalnię reaktywować, a póki co węgiel kamienny wydobywa się metodą odkrywkową! w Rosji, Australii, Kolumbii. Nawet z transportem wychodzi taniej niż wydobywać go u nas. Takie realia i co poradzisz?
     Pozostawili górników samych sobie? Były odprawy? Były. To sobie górnicy auta kupili, zamiast inwestować w siebie. Można było iść na wcześniejszą emeryturę? Można było. Można było znaleźć pracę w jednej z kopalń na Śląsku (mój ojciec tak zrobił)? Można było.
     Nie ma co patrzeć w przeszłość, trzeba patrzeć w przyszłość.

 2. Nie ma się co cieszyć bo jesienne głosowanie na Chęcińskiego bokiem nam wyjdzie po zwycięstwie PIS w wyborach parlamentarnych i niech jeszcze wybuduje stadion. Będzie mizeria finansowa jak za Górskiego przy opozycji w Sejmiku i województwie taka jest kolej rzeczy.

 3. Przez takich patalachow jak Ci którzy głosowali na koalicję będziemy mieli w Sosnowcu Gdańskie ronda, może jeszcze biedroniowi jakis burdel gejowski tu zbudujecie?
  Kur… wstyd i hańba.

  • Sam jesteś patałach. Nie damy tutaj zaprowadzić ciemnogrodu. Normalni ludzie nie sprzedadzą się za 500 srebrników plus. Do Rosji won, jak się Europa nie podoba.

    • Ty już mnie imigrantami nie strasz. Który imigrant chce przyjechać do Polski? Chyba tylko Ukrainiec, ze z względu na niewielką odległość i podobną kulturę, bo imigranci z Afryki czy z Bliskiego Wschodu wolą Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Holandię. Polska to dla nich żadna ziemia obiecana, nawet nie wiedzą gdzie nasz kraj leży.

     • Pani Merkel wie gdzie leży i napewno wskaże palcem a koalicjanci przygarna bo jakże by inaczej, dostaną za to jakaś ciepła posadzkę u Unii i będzie załatwione.

  • Wstyd i hańba to twoje poglądy i poziom dyskusji jaki demonstrujesz. Osoby homoseksualne to 4 mln Polaków i zapewniam cię, że masz ich wśród bliskich. Więc wyhamuj trochę.

   • Nie wspomniałem słowem o gejach ani lesbijkach więc najpierw przeczytaj a później wylewa swoje żale że masz homoseksualistów wśród swoich bliskich, ja napewno ich wśród swoich bliskich nie mam „ciepła osobno”.

   • Ojj, jednak wspomniałem w drugim zdaniu, no trudno. Nie wyhamuje, niech sobie będą homoseksualiści ale nie w Naszym mieście i niech nie pokazują się na oczy Naszym Dziecia, wtedy słowem na ich temat się nikt nie odezwie.

    • Co za bzdury. Co 20 osoba, którą codziennie spotykasz nie jest heteroseksualna. Możesz policzyć sobie ile jest ich w Sosnowcu. Możesz być pewien, że tak samo jak znajdzie się osoba leworęczna w twojej bliższej lub dalszej rodzinie, tak samo znajdzie się osoba LGBT. I mają taki sam wpływ na twoje dzieci jak osoby leworęczne, które mijasz na ulicy. Czyli żaden. Im szybciej zrozumiesz, że geje i lesbijki to integralna część naszego społeczeństwa, tym łatwiej pokonasz homofobię, która tak bardzo ci doskwiera.

     Ps. L. mn. to dzieciom, nie „dziecią”.

     • Mi może i dolega homofobia ale Tobie najwyraźniej schizofrenia skoro to dla Ciebie nic nadzwyczajnego i porownujesz LGBT do osób piszących lewa ręką. Lepiej Ty zrozum że większość społeczeństwa nie chce się z nimi integrować.

   • Z tymi czteroma milionami to gruba przesada, w tym względzie nie różnimy się w niczym od innych państw EU i populację osób homoseksualnych można określić na poziomie 300 -400 osób.

 4. Kolejne wybory przegrane przez panią Malik, która tradycyjnie nie poniesie konsekwencji.Jej prawa ręka W.Andzel osiąga przeciętny wynik jak na posła z wieloletnim stażem.

 5. Poraża ciągła i spora amnezja ludzi patrząc na wynik „reformatora” z Gliwic Buzka. Nie mieliście kogoś z Zagłębia?
  Widać, że czerwone złogi tak szybko ze świadomości nie znikną w tym regionie niestety.
  Większość to nie poszła do wyborów, a po drugie nie dziel Polaków wyborco KO PO-KO KE cdn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here