Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych na czas pandemii koronawirusa.

W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Sytuacja jest na tyle poważna, że od 10 października cały kraj został objęty żółtą strefą. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki.

Nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa – fot. KPRM

Od 15 października wracają godziny dla seniorów. To właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na utratę życia w pandemii koronawirusa. – Wprowadzamy godziny dla seniorów, tak jak to było wiosną, od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Dajmy zrobić w tych godzinach zakupy seniorom powyżej 60. roku życia – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa – fot. KPRM

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. – Osoby po 60., a przede wszystkim po 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę życia i zdrowia. Nowe reguł, które wytyczamy, muszą stać się codziennością, szczególnie dla seniorów, którzy powinni się do nich stosować. Apelujemy, by osoby starsze pozostały w domach – powiedział szef rządu.

Dodatkowe środki otrzymają DPS-y. – Podjęliśmy decyzję o przekazaniu 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej. Tam są nasi seniorzy i to ich chcemy przede wszystkich chronić – dodał premier Morawiecki, tłumacząc, że pieniądze zostaną przeznaczone na kupno artykułów ochrony osobistej.

Jak poinformował premier, rząd będzie informował o podejmowanych decyzjach w związku z walką z epidemią – w cyklu tygodniowym.

Przypominamy o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Twoje Zagłębie (@twojezaglebie)