Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W gronie beneficjentów znalazły się sosnowieckie instytucje kultury.

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków MKIDN. 60 000 000 zł trafi do beneficjentów w całym kraju na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w internecie.

Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.

Istotnym celem programu jest wspieranie zadań rozwijających kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych oraz rozwój kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury. W ramach programu realizowane będą bardzo różne rodzaje projektów.

W gronie beneficjentów znalazły się sosnowieckie instytucje kultury. W sumie na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa trafi ponad 200 tys. złotych. Ministerialne dofinansowanie trafi do Zamku Sieleckiego, sosnowieckiego muzeum oraz Teatru Zagłębia.

Dofinansowanie na sosnowiecką kulturę

Zamek Sielecki przygotowuje wystawę, która pojawi się zarówno w przestrzeniach ekspozycyjnych, jak i w wersji cyfrowej. Wystawa: Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli jest oparta na dziele wybitnego polskiego filozofa Romana Ingardena. To próba ukazania korelacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą.

Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza – dla dorosłych, przygotowana przez wystawypolakowska.pl. jest formą zaproszenia do refleksji filozoficznej nad tekstem Romana Ingardena pt.: „Książeczka o człowieku; druga – dla dzieci, przygotowana przez SCS-ZS, będąca próbą ujęcia zagadnień związanych z ludzką egzystencją i odpowiedzi na ważne pytania dotyczące działalności człowieka na ziemi. Dofinansowanie: 22 tys. zł.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Zamek Sielecki oraz Teatr Zagłębia – połączyły siły, by upowszechniać w sieci lokalny dorobek kultury. Przedmiotem zadania jest filmowe ożywienie 4 archiwalnych pocztówek przedstawiających pałac, zamek oraz teatr, a także ulicę 3 Maja.

Celem projektu jest tworzenie atrakcyjnych opowieści historycznych w formie cyfrowej – pokazanie dziejów trzech zabytkowych budynków w mieście oraz jego najważniejszej ulicy tak, by mieszkańcy miasta odnieśli wrażenie oglądania archiwalnych filmów, a nie starych fotografii. Całość będzie dostępna w internecie. Dofinansowanie: 47 tys. zł.

Sosnowieckie muzeum powiększy kolekcję muzealną poprzez zakup kolekcji szkła użytkowego upadłej Huty Szkła w Zawierciu. Dzięki tym działaniom uratowana zostanie spora część polskiej kultury, zagłębiowskiego dziedzictwa. Dofinansowanie: 55 zł. Ponadto, przy okazji 35-lecia i organizacji wydarzenia pod nazwą „Z wizytą u Schoenów” wydrukowana zostanie również książeczka dla dzieci z zagadkami i zadaniami do wykonania. Dofinansowanie: 14 tys. zł.

Natomiast projekt Teatru Zagłębia zakłada przeprowadzenie konkursu na cyfrowe działania artystyczne realizowane w warunkach społecznej izolacji. Tematem konkursu będą wizje przyszłości: marzenia, utopie, raje, światy doskonałe. Dofinansowanie: 76 tys. zł.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here