W ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „GEOsfera” Jaworzno, w środę 20 kwietnia odbyło się otwarcie minicentrum nauki „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – „SOWA” to wspólny projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. W jego ramach w 32 miastach w Polsce, w tym również w Jaworznie, powstają minicentra nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze z Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.

W jaworznickiej placówce mieści się wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą różnorodne zajęcia edukacyjne.

Wystawa składa się z 15 eksponatów, które ukazują zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki głównie z fizyką i przyrodą w postaci ruchu, światła czy procesów biologicznych.

Aktualnie ekspozycja dostępna jest tylko dla zorganizowanych grup, które wcześniej zgłoszą chęć zwiedzenia wystawy. W późniejszym czasie miejsce będzie dostępne również dla indywidualnych zwiedzających.