Od soboty, 26 czerwca, więcej osób może przebywać m.in. w hotelach, galeriach handlowych, restauracjach, kasynach, czy na poczcie, a także podróżować środkami transportu publicznego. Działalność mogą wznowić m.in. dyskoteki. Nowe zasady obowiązują do końca wakacji.

Trwa luzowanie obostrzeń. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od soboty hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50 proc. obłożenia do 75 proc. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

Ponadto, w obiektach kultu religijnego od 26 czerwca do 31 sierpnia obowiązuje 75 proc. obłożenia. – Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego – wskazano w rozporządzeniu.

Z tego limitu wyłączone są osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku oraz osoby zaszczepione. Podtrzymano jednocześnie nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów – maks. 75 proc. obłożenia. Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Więcej osób może też przebywać w sklepach budowlanych, meblowych, galeriach handlowych – 1 osoba na 10 mkw. Dotychczas było 1 osoba na 15 mkw. Obiekty te nadal muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Poluzowane są także limity dla uczestników targów, kongresów, konferencji. W pomieszczeniu, w którym jest realizowana tego rodzaju działalność, może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. powierzchni pomieszczenia.

Więcej ludzi może też przebywać na siłowni i w klubie fitness oraz w obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe – 1 osoba na 10 mkw, a także w kasynach – 1 osoba na 10 mkw powierzchni miejsca prowadzenia działalności.

Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty działalność mogą wznowić kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Bawić się w nich jednak może maksymalnie 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Więcej osób może także podróżować środkami transportu zbiorowego – maks. 100 proc. obłożenia. Zasłanianie ust i nosa maseczką nadal obowiązuje w autobusie, tramwaju i pociągu, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie.

Dodatkowo od soboty wprowadzone jest zwiększenie limitu do liczby 500 osób biorących jednocześnie udział w wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi. Zwiększono limit do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych.

Wszystkie zasady obowiązują do końca wakacji, rząd jednak zastrzega możliwość zmian.