Zagłębiowski Alarm Smogowy rozpoczął warsztaty dla najmłodszych mieszkańców miasta, dzięki którym dowiedzą się oni czym jest smog i jak szkodliwy jest dla naszego organizmu.
Zagłębiowski Alarm Smogowy rozpoczął warsztaty antysmogowe w szkołach i przedszkolach w ramach kampanii społecznej #Zaglebiebezsmogu, które odbędą się w ok. 15 placówkach na terenie miasta. Pierwsze ze spotkań odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1.
Tematyka warsztatów obejmowała takie zagadnienia, jak co to jest powietrze i do czego jest ono potrzebne człowiekowi, co zanieczyszcza powietrza, czym wolno palić i jak segregować śmieci, czym jest smog, skąd się bierze i jak wpływa na nasze zdrowie, a także jak walczyć ze smogiem.
Do zadań dzieci należało m.in. umieszczenie takich produktów, jak szklana butelka, baterie, drewno, trociny, plastikowy pojemnik, aluminiowa puszka po napoju, kolorowe gazety, biały papier, kawałek styropianu, kawałek płyty meblowej, plastikowe zabawki, tani węgiel czy ekogroszek na odpowiedniej planszy „wolno palić” lub „nie wolno palić”.
Ponadto, dzieci mogły zobaczyć smog w słoiku, a także stworzyć własny wskaźnik powietrza na podstawie poznanych aplikacji pokazujących poziom zanieczyszczenia w mieście. Na koniec czekała miła niespodzianka. Wzięły one udział w konkursie, w którym do wygrania był komiks edukacyjny. Ponadto, wszyscy dostali maseczkę antysmogową, którą będą mogły wykorzystać podczas tzw. dni smogowych.
Głównym celem zajęć jest zwiększenie wiedzy ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a pośrednio zmian zachowań ich rodziców i najbliższych rodzin. Działania te okazują się bardzo potrzebne. Część z dzieci uczestniczących w pierwszych zajęciach nie wiedziała o wielu szkodliwych aspektach smogu.
Uświadamianie najmłodszych mieszkańców miasta jest niezwykle ważne, bo jak wynika z niedawnego raportu WHO, wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazły się 33 miasta Polski. Sosnowiec zajął w nim wysokie, 35 miejsce, a na 43 miejscu znalazła się Dąbrowa Górnicza.