W sobotę, 11 kwietnia, w sosnowieckim oknie życia pozostawiono nowonarodzoną dziewczynkę. – Wszystkie procedury zostały wypełnione, a dziecko jest bezpieczne – zapewnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Kolejne uratowane dziecko w oknie życia prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej i znajdującym się u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu. – W Wielką Sobotę o godz. 4.50 rozległ się alarm. W oknie siostry znalazły nowonarodzoną dziewczynkę – przekazał ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. – Wszystkie procedury zostały wypełnione, a dziecko jest bezpieczne – dodaje.

To już trzecie dziecko uratowane dzięki istniejącemu od 11 lat sosnowieckiemu oknu życia. Pierwsze znalazło tam bezpieczne schronienie dwa lata temu (19 marca 2018 roku).

Kolejne uratowane dziecko w Oknie Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu ❗ Dziś w Wielką Sobotę o 4.50 w naszym Oknie…

Opublikowany przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej Sobota, 11 kwietnia 2020

W diecezji sosnowieckiej działają dwa okna życia – w Sosnowcu i Jaworznie. W całej Polsce takich miejsc jest około stu. – Pozostawienie dziecka w oknie życia daje pełną anonimowość matce. Po zabraniu dziecka z okna uruchamiana jest specjalna procedura. Najpierw zostaje powiadomione pogotowie ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych. Następnie zostaje poinformowany ośrodek adopcyjny, który już dalej pilotuje proces prawny adopcji. Dzięki takim miejscom dziecko, mimo zapewne tragicznej sytuacji matki, ma znacznie większą szansę na przeżycie – nie trafi na śmietnik, jak zdarzało się to często przed laty z niechcianymi noworodkami – wyjaśnia ks. Tomasz Folga.