Będzin dołączył do ogólnopolskiego ruchu szycia maseczek ochronnych. Mieszkańcy zaangażowali się także w zbiórkę pieniędzy dla zagłębiowskiej służby zdrowia.

Uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także miejskie instytucje robią wszystko, aby pomóc w walce z koronawirusem! Niektórzy szyją maseczki ochronne, inni rysują kartki z podziękowaniami dla służby zdrowia, a wielu dodaje otuchy wieszając w oknach plakaty promujące hasło: Będzie dobrze!

– Będzin szyje. Jestem dumny, że nasze miasto włączyło się w ogólnopolski ruch szycia maseczek ochronnych. Prośby dobiegające z całego regionu zmobilizowały nas do działania. Maseczki pomagają zwiększyć bezpieczeństwo, a nawet mogą uratować czyjeś życie – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Do akcji włączyli się: Teatr Dormana, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Usług Społecznych, uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice z Przedszkoli Miejskich nr: 1, 2, 4, 8, 9, 11 i 14, a także Szkoły Podstawowe nr 4 i 10.

Mieszkańcy dla mieszkańców

Szkoła Podstawowa nr 10 przekazała już 100 maseczek dla Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Nadzieja w Będzinie oraz 100 dla NZOZ Panaceum Hospicjum w Dąbrowie Górniczej. Szkoła przyłączyła się również do akcji „Śląsk drukuje dla medyków” i dzięki ich staraniom 60 przyłbic ochronnych trafi do Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Nadzieja w Będzinie.

Rówież Szkoła Podstawowa nr 4 przyłączyła się do akcji szycia maseczek. Nauczyciele szyją maseczki w porozumieniu z pielęgniarką – Panią Krystyną Gabrysiak – koordynatorką akcji. Maseczki przeznaczone są dla hospicjum PANACEUM w Dąbrowie Górniczej oraz Oddziału Opieki Paliatywnej w Będzinie. Akcję wspomagają również rodzice uczniów.

– Dodatkowo dzieci z Przedszkoli Miejskich 2, 5 i 10 tworzą piękne prace plastyczne, dołączając się do ogólnopolskich akcji społecznych w podziękowaniu dla służby zdrowia za jej ciężką pracę w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – podkreśla prezydent Będzina.

Do akcji Będzie dobrze! włączyło się Przedszkole Miejskie nr 2, akcja polega na opracowaniu dowolną techniką plakatu, oraz umieszczenie go w oknie mieszkania lub na płocie posesji, w miejscu widocznym dla innych ludzi.

Walka z koronawirusem

Mieszkańcy zaangażowali się również w zbiórkę finansową, której celem jest wsparcie zagłębiowskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.

– W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i bezpośrednim zagrożeniem naszego zdrowia i życia, na które nikt z nas nie był przygotowany, zbieramy pieniądze dla zagłębiowskich szpitali na sprzęt medyczny, środki czystości i ochrony indywidualnej, w tym maseczki, rękawiczki jednorazowe, przyłbice i kombinezony. Beneficjentami pomocy będą pacjenci leczeni w placówkach w powiecie będzińskim i zawierciańskim, w Dąbrowie Górniczej, Jaworznie i Sosnowcu – czytamy na stronie zbiórki.

Ponadto, mieszkańcy Będzina założyli na jednym z portali społecznościowych grupę wsparcia, która zrzesza ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc tym, którzy tego najbardziej tego potrzebują.