W niedzielę, 20 czerwca w oknie życia u sióstr Karmelitanek w Sosnowcu pozostawiono dziecko. Kilkutygodniow chłopczyk trafił do szpitala na szczegółowe badania.

Maleńkiego chłopczyka siostry karmelitanki znalazły w oknie życia w niedzielne popołudnie, ok. 16:10. – Kilkutygodniowy, dobrze zadbany chłopczyk trafił do szpitala na szczegółowe badania – informują przedstawiciele diecezji sosnowieckiej.

To już czwarte dziecko znalezione w istniejącym od 12 lat sosnowieckim oknie życia. Pierwsze dziecko pozostawiono w 2018 r. Od tego czasu udało się uratować 3 chłopców i 1 dziewczynkę.

Okno życia - fot. Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Okno życia – fot. Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Okno życia

Po zabraniu dziecka z Okna uruchamiana jest specjalna procedura. Najpierw zostaje powiadomione Pogotowie Ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych. Następnie nazajutrz dziecko trafia do Pogotowia Opiekuńczego a tu rozpoczyna się proces sądowy i adopcyjny.

Matka ma prawo do podjęcia decyzji o oddaniu swojego dziecka do adopcji. Jeżeli jednak nie chce wszcząć procedur drogą formalną, z podaniem swoich danych, okna życia stwarzają możliwość „zastępczą”. Bez krytyki, komentarzy i konsekwencji. To miejsce daje szanse, aby dziecko mogło znaleźć rodzinę adopcyjną.

Pomoc dla kobiet

Okna życia zapewniają matkom w bardzo trudnej sytuacji możliwość oddania swojego nowonarodzonego dziecka w bezpieczne miejsce, skąd trafi do adopcji. Jest to alternatywa dla porzucenia dziecka w miejscu czy warunkach, które zagrażałyby jego życiu.

Okna życia są również rozwiązaniem dla tych matek, które w wyniku różnych trudności rozważają dokonanie aborcji. W diecezji sosnowieckiej działają dwa okna życia: w Sosnowcu i w Jaworznie. Sosnowieckie okno zostało uruchomione w 2009 r. dzięki Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Opiekują się nim Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Osiedla Piastów (ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25).