Sosnowiec wzorem Wrocławia i Krakowa wprowadza program, który ma promować gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej w domu lub ogrodzie. Władze miasta chcą dołożyć do budowy i zakupu instalacji do łapania deszczu.

Władze miasta przygotowują się do uruchomienia programu „Pod(d)lej deszczem w Sosnowcu”, który promować ma gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej w domu lub ogrodzie.

– Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zasoby wodne w Polsce są niewystarczające. W naszym regionie ten problem jest bardziej odczuwalny ze względu na wielowiekową działalność górniczą. Świadomość ekologiczna sosnowiczan jest coraz wyższa, dlatego jesteśmy pewni, że pilotażowy projekt „Po(d)lej deszczem w Sosnowcu” będzie cieszył się dużym zainteresowaniem – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Program adresowany jest do właścicieli lub osób posiadających inny tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta. Oznacza to, że nie mogą w nim brać udziału wspólnoty mieszkaniowe.

Dotacja ma wynosić 80 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4 tys. zł na jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość. – Chcemy zwracać mieszkańcom koszty zakupu, budowy, montażu lub remontu urządzeń i instalacji, które służą łapaniu deszczu i ponownemu wykorzystaniu wody z opadów – wyjaśnia Rafał Łysy.

O dotację będzie można wnioskować tylko raz. Miasto chce w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyć na ten cel 100 tys. zł, o pozwoli na realizację 25 wniosków. Przykładowo Wrocław na ten cel zarezerwował 80 tys. zł.

Gotowy już jest projekt uchwały w tej sprawie i pod koniec listopada będzie głosowany na sesji Rady Miejskiej. – Jeśli nie będzie sprzeciwu wojewody program ruszy na początku przyszłego roku – dodaje Rafał Łysy.

FOTO: mat. pras. UM Wrocław