W centrum Sosnowca ustawiono Mobilne Kontenery Śląskie, które w najbliższym czasie pełnią rolę antysmogowych centrów edukacji.

Od 11 do 19 października na ulicach trzech śląskich miast: Rybnika, Sosnowca i Tychów mieszkańcy wypatrywać mogą mobilnych kontenerów kojarzonych głównie z wakacyjnymi wydarzeniami kulturalnymi. W jednym z nich mieścić się będzie antysmogowe centrum edukacji, w którym dyżurować będą eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze, strażnicy miejscy.

Mieszkańcy otrzymają tam wszystkie potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza i wiele innych. W ramach akcji będą rozdawane także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanie spirobus, gdzie można będzie bezpłatnie zbadać płuca.

W drugim kontenerze stanie specjalna instalacja artystyczna „Ogrody w naszych głowach”. Dodatkowo dla miłośników sztuki przygotowano trzy mikrokoncerty: 11 października o godz. 17.00 na rynku w Rybniku wystąpią The Party Is Over, 15 października o godz. 17.00 w Sosnowcu (Patelnia) będzie można posłuchać Erith, natomiast 18 października o godz. 17.30 w Tychach (plac Baczyńskiego) zagra Bukowicz.

Kontenery pojawiły się na sosnowieckiej Patelni w poniedziałek, 15 października. Rolę antysmogowego centrum edukacji pełnić tu będą jeszcze we wtorek, 16 października. Następnie wyruszą do Tychów. Czynne będą od godz. 12.00 do 18.00.

Wojna ze smogiem

Poniedziałek, 15 października, to również pierwszy dzień, w którym sosnowiecka Straż Miejska rozpoczęła akcję walki ze smogiem na terenie miasta przy wykorzystaniu drona i aparatury kontrolno-pomiarowej.

Badania zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta, wykonywane będą przy użyciu aparatury kontrolno-pomiarowej zainstalowanej na dronie, jak również pomiarowi misyjnych określających rzeczywistą jakość powietrza wykonywane w ramach aparatury kontrolno-pomiarowej zainstalowanej na samochodzie elektrycznym Eko Patrolu. Wyniki kontroli od razu będą znane obsłudze urządzenia.