Zakończyło się bezkrólewie na ławce trenerskiej Zagłębia. Nowym szkoleniowcem sosnowiczan został Valdas Ivanauskas.

Po tygodniu poszukiwań działacze Zagłębia znaleźli nowego trenera. Został nim Litwin Valdas Ivanauskas, który podpisał w poniedziałek kontrakt obowiązujący do końca sezonu 2018/2019 z opcją przedłużenia o rok.

52-letni Valdas Ivanauskas to były reprezentant ZSRR i Litwy. Ostatnio był dyrektorem generalnym i szefem skautingu w Dynamie Brześć (Białoruś). Kluby, które prowadził samodzielnie to m.in. Heart of Midlothian, Carl Zeiss Jena, Ethnikos Achnas, SKA Chabarowsk, Łucz Władywostok. Był także szkoleniowcem reprezentacji Litwy U-18. W latach 2003-2005 Litwin pełnił funkcję asystenta w sztabie drużyny narodowej. Jako piłkarz grał m.in. w Żalgirisie Wilno, CSKA Moskwa, Lokomotiwie Moskwa, Austrii Wiedeń. HSV Hamburg, St. Poelten.

Valdas Ivanauskas nowym trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu
Valdas Ivanauskas nowym trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Przed nowym trenerem Zagłębia trudne zadanie. – Obecnie sytuacja drużyny jest trudna, ale widzę możliwość wyjścia z sytuacji. Chciałbym utrzymać zespół w ekstraklasie i ten cel jest możliwy do zrealizowania. Znałem wcześniej niektórych zawodników Zagłębia z polskiej ligi i klubów zagranicznych. Zresztą Litwa niedaleko od Polski, więc jako trener interesowałem się waszą piłką – mówi Valdas Ivanauskas.

Valdas Ivanauskas nowym trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu
Valdas Ivanauskas nowym trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Asystentem Ivanauskasa będzie Robertas Poškus, były napastnik reprezentacji Litwy (48 meczów, osiem bramek), doskonale znany z polskich boisk. W latach 2000-2002 grał w Widzewie i Polonii Warszawa, strzelając 12 goli.

Nowy trener klubu ze Stadionu Ludowego poprowadził już pierwsze zajęcia z drużyną. We wtorek zostanie zaprezentowany dziennikarzom na konferencji prasowej.

Początkowo wydawało się, że stery w sosnowieckim klubie obejmie mało znany w Polsce 34-letni Tomasz Kaczmarek, który zawodu uczył się w Niemczech. Ostatecznie obie strony nie doszły do porozumienia. Z kolei były trener Zagłębia, Dariusz Dudek, związał się dwuletnim kontraktem z I-ligowym GKS-em Katowice.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Dramat Tomasza Nowaka. Kapitan Zagłębia Sosnowiec zerwał więzadło