W Zawierciu powstanie nowoczesne osiedle. Podpisano umowę w ramach której ma zostać wybudowanych pięć nowych budynków i około 145 mieszkań. Inwestycja zostanie sfinansowana przez rządowy program.

Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski oraz oraz Michał Sroka, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, w obecności ministra Michała Cieślaka, podpisali umowę w ramach której w mieście powstanie ponad 140 nowych mieszkań. Inwestycja zostanie sfinansowana przez rządowy program budownictwa mieszkaniowego „Mieszkanie dla rozwoju”.

– Zawiercie to nowy punkt na rządowej mapie budowy mieszkań i wsparcia lokalnego samorządu. Mieszkanie dla rozwoju to program skierowany przede wszystkim do młodych małżeństw i osób, których nie stać jeszcze na mieszkanie lub nie posiadają zdolności kredytowej. Dobre warunki do życia, rozwój gospodarczy i praca to są priorytety rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Nasze spotkanie to przykład dobrej współpracy rządu z samorządem terytorialnym. Musimy tworzyć́ doskonałe warunki działań dla przyszłych pokoleń́ – podkreślił minister Michał Cieślak.

Inwestycja powstanie na działce o powierzchni ponad 1,5 ha, położonej ok. 5 km od centrum miasta (Kromołów). Według szacunków na tym terenie może powstać 5 budynków na ok. 145 mieszkań. Jak informuje Krajowy Zasób Nieruchomości, w przyszłym roku rozpocznie się̨ procedura wyłonienia wykonawcy.

– Dla Zawiercia to jedno z kluczowych przedsięwzięć w trakcie obecnej kadencji. Zapowiadałem, że w naszym mieście powstaną nowe mieszkania i dzięki rządowemu programowi uda się to zrealizować. Z rozmów z mieszkańcami – jeszcze przed wyborami – wyłaniał się obraz miasta, w którym młode osoby mają niewielkie szanse na własne cztery kąty. Od dwóch lat robiliśmy wszystko, by to zmienić – powiedział Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Rządowy Program Mieszkanie dla Rozwoju oferuje przystępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności mieszkania. Oznacza to, że najemca wraz z czynszem może spłacać dojście do własności. Mieszkania będą w bardzo atrakcyjnych cenach, a opłaty eksploatacyjne będą̨ niższe ze względu na nowoczesne technologie i rozwiązania architektoniczne.