W ostatnich dniach przestępcy rozsyłają SMS-y o treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. To próby oszustwa!

Z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” wraz z linkiem, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację. Policja informuje, iż jest to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata.

Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości, które zawierają link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać.

– Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej – wyjaśniają policjanci.

Paczka zatrzymana przez służby celne - fot. Policja
Paczka zatrzymana przez służby celne – fot. Policja

Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku. – Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany smsem link natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu – wyjaśniają policjanci.