Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z dąbrowskimi funkcjonariuszami przejęli blisko 1,5 tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Gdyby ten tytoń trafił na rynek, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosłyby ponad 950 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z dąbrowskimi stróżami prawa weszli do jednej z hal magazynowych w Ząbkowicach. Policjanci podejrzewali, że w tym miejscu może być produkowany i przechowywany tytoń bez polskich znaków skarbowych.

Fabryka, Urządzenie, Podłoga, Tytoń, Papierosy
Nielegalna fabryka papierosów w Dąbrowie Górniczej – fot. Policja Dąbrowa Górnicza

Nielegalna fabryka papierosów

Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. – Już z odległości słychać było odgłosy maszyny do krojenia tytoniu, które dobiegały z hali. Po sforsowaniu bramy i wejściu do środka policjanci znaleźli blisko 1200 kilogramów liści tytoniu, 250 kilogramów gotowej krajanki tytoniowej oraz wagę elektroniczną, worki i dwie maszyny do cięcia tytoniu – przekazał asp. Bartłomiej Osmólski z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.

Na miejscu w trakcie pracy przy nielegalnym procederze zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 31 i 37 lat. To mieszkańcy Sosnowca i Rogoźnika.

Fabryka, Tytoń, Krajanka
Nielegalna fabryka papierosów w Dąbrowie Górniczej – fot. Policja Dąbrowa Górnicza

Skarb Państwa straciłby prawie 1 mln złotych

Gdyby nielegalny towar trafił na rynek, uszczuplenia skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosłyby ponad 950 tysięcy złotych. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. – Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów przestępstwa skarbowego dotyczącego nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych – dodaje rzecznik dąbrowskiej komendy. Za popełnione czyn mężczyznom grozi do 3 lat więzienia i wysoka grzywna.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zlikwidowali garażową krajalnię tytoniu. Skarb Państwa mógł stracić ponad pół miliona złotych