Na portalach społecznościowych oraz w internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń, które gwarantują szybki i duży zysk. Niestety jest to oszustwo, przez które możemy wiele stracić.

Kto nie chciałby szybko zarobić, wkładając mało pracy, poświęcając mało czasu i w porównaniu do obiecanego zysku, inwestując niewielką kwotę pieniędzy? Takie oferty łatwego i szybkiego zarobku pojawiają się na portalach społecznościowych.

Na jednym z nich mieszkanka powiatu zawierciańskiego zauważyła reklamę, na której widniała informacja o inwestycji i zysku na następny dzień. 64-latka klikając w link, weszła na stronę, na której zgodnie z instrukcją podała swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Kilka godzin później zadzwoniła do niej kobieta, która poleciła przesłać kwotę w wysokości 900 zł, na podane przez nią konto.

Rozmówczyni przekazała również, że niebawem z inwestorką skontaktuje się tzw. opiekun, który będzie zajmował się całą operacją. Tak też się stało. Mężczyzna z obcobrzmiącym akcentem polecił zainstalować na laptopie aplikację AnyDesk, tłumacząc, że jest to niezbędny element całej inwestycji. Kobieta miała się także zalogować do swojego konta bankowego.

Na szczęście 64-latka zauważyła, że ktoś chce wykonać przelew z jej konta na sporą sumę pieniędzy i odpowiednio zareagowała. Natychmiast skontaktowała się z bankiem i całkowicie zablokowała swoje konto. „Opiekun”, pod pretekstem zwrotu pieniędzy kontaktował się jeszcze z inwestorką, aby ta odblokowała konto. Kobieta wiedziała już, że to oszustwo. O wszystkim powiadomiła policję

– Powyższe zgłoszenie jest jednym z wielu, jakie otrzymują policjanci z zawierciańskiej komendy. Niejednokrotnie pokrzywdzeni tracą oszczędności swojego życia. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie nie tylko w stosunku do poznanych w sieci osób, ale także do wszelkiego rodzaju inwestycji i zakupów – informują policjanci.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • Kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów;
  • Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych. Przed udostępnianiem takich danych przestrzegają także wszystkie instytucje bankowe;
  • Jeśli rzekomy konsultant proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nigdy nie prosi o zainstalowanie takiego oprogramowania;
  • Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.