Mieszkanka Sosnowca padła ofiarą cyberprzestępcy, który przejął wszystkie jej oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych.

Rozwój technologi informatycznych sprawił, że internet stał się źródłem działalności przestępców. Obecnie coraz częściej dokonywane są przestępstwa związane z kradzieżą danych osobowych czy oszustw dokonywanych za pośrednictwem platform sprzedażowych, a także portali społecznościowych.

Przestępcy korzystają z nowej metody. Po raz pierwszy, reklamy firm brokerskich, które nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty, pojawiły się na portalach społecznościowych na przełomie roku 2019/2020. Firmy oferowały szybki zysk i powiększenie inwestowanego kapitału.

Ofiarami padają najczęściej starsze osoby, skuszone chęcią pomnożenia swojego majątku. Użytkownik, poprzez kliknięcie w baner reklamowy powyższego podmiotu, przeniesiony zostaje do formularza kontaktowego, w którym pozostawia do siebie numer kontaktowy.

Przestępcy wykorzystując atak socjotechniczny polegający na manipulowaniu ofiarą poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę telefoniczną lub kontakt e-mail zmuszają użytkownika do instalacji na swoim sprzęcie komputerowym programu służącego do zdalnej obsługi komputera. Następnie próbują nakłonić ofiarę do udostępnienia danych osobowych w postaci: skanów dokumentów tożsamości, numerów kart kredytowych oraz proszą o to, aby ich klient zalogował się do banku, ponieważ ma to usprawnić cały proces inwestycyjny.

Podczas swojego działania przestępcy posługują się fałszywymi danymi osobowymi, a numery telefonów, z których dzwonią do klienta posiadają numer kierunkowy, np. +22, wskazujący na Warszawę lub Wrocław lub inne miasto na terenie Polski. W rzeczywistości są to numery telefonów zagranicznych operatorów. Nieświadomy użytkownik udostępniając swoje dane narażony jest na niebezpieczeństwo w postaci utraty środków pieniężnych z rachunku bankowego.

Tak stało się w przypadku mieszkanki Sosnowca, która w ten sposób straciła ponad 230 tys. złotych. Policja apeluje o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa, a także weryfikację wiarygodności podmiotów z którymi podejmujemy współpracę.