Biblioteka w Będzinie stała się jednym z centrów baśniowej „Nocy z Andersenem”, organizowanej z okazji nadchodzącego międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, której najsłynniejszym ambasadorem jest duński bajkopisarz Hans Christian Andersen.

„Noc z Andersenem” to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest promocja czytania wśród najmłodszych dzieci. Idea organizacji całonocnej imprezy czytelniczej dla dzieci, podczas której poprzez różne formy działań i animacji rozbudza się wśród dzieci potrzeby czytelnicze, zrodziła się 19 lat temu wśród czeskich bibliotekarzy. Obecnie w akcji biorą udział biblioteki niemal z całej Europy m.in.: Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie baśniowa noc organizowana była po raz szesnasty, a uczestniczyło w niej ponad 70 młodych mieszkańców Będzina. Bibliotekarze inspirowani baśnią „Brzydkie kaczątko” przy wsparciu gości zachęcali dzieci do czytania i posługiwania się pięknem słowa pisanego i mówionego.

Książnica zapewniła dzieciom wiele atrakcji, tak by ta niecodzienna noc na długo pozostała w ich pamięci. Młodzi goście mogli liczyć na niespodzianki, dużo dobrej zabawy oraz smaczną kolację i pożywne śniadanie.

– W programie tegorocznej Nocy z Andersenem znalazła się m.in. prezentacja fragmentów baśni Andersena czytanych przez zaproszonych gości, emocjonujący spektakl „Królowa Śniegu” w wykonaniu Studia Teatralnego Sztuka z Trzebini, a także spotkanie połączone z małą rozgrywką z zawodnikami Zagłębia Steelers Interpromex w Będzinie oraz pisanie życzeń urodzinowych dla Pana Andersena, które zostały po północy zawieszone na drzewku H. CH. Andersena – mówi Beata Wardęga z Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie

To wydarzenie wpisujące się w 660. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego Będzinowi.