W sobotę, 9 czerwca, odbędzie się kolejna Ogólnopolska Noc Bibliotek, której celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek, instytucji kultury dostępnych dla różnych grup użytkowników.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, jako najbardziej dostępne instytucje kultury z których warto korzystać. Jest to także niebywała możliwość dla bibliotek w całej Polsce, aby pokazać swoje zbiory w sposób niekonwencjonalny i atrakcyjny. Celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek, instytucji kultury dostępnych dla różnych grup użytkowników.

Udział w akcji mogą brać nie tylko publiczne i szkolne biblioteki, ale każde miejsce, w którym można poczytać lub wypożyczyć książki. Wśród bibliotek biorących udział w akacji znalazła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, która w tym dniu przygotowała wiele propozycji i atrakcji.

Podczas czwartej już edycji Nocy Bibliotek, której mottem jest hasło RzeczpospoCzyta, będzińska biblioteka, inspirowana jubileuszem 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi, zaprasza do podróży po dawnym Będzinie.

W nawiązującej do lat dwudziestych aranżacji przestrzeni biblioteki odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Białasem i promocja jego najnowszej powieści „Rutka” poprzedzona inscenizacjami przygotowanymi przez młodzież z Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Będzie można zobaczyć również „Dawny Będzin” w fotografii Wojciecha Borkowskiego oraz na wystawie „Będzin dawniej i dziś”.

Nie zabraknie także dobrej literatury w interpretacji mieszkańców Będzina, młodzieży, studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie, dla których w ramach strefy uwalniania książek będzie przeprowadzona zbiórka „książki raz przeczytanej”.

Będzińskiej Nocy Bibliotek towarzyszyć będzie kiermasz książki regionalnej zorganizowany przez Antykwariat „Latarnik” w Czeladzi oraz akcja wymiany książek przeprowadzona przez Śląskich Blogerów Książkowych.

Będzińska Noc Bibliotek rozpocznie się o godz. 18:00 i zakończy się o 22:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.Przygotowano wiele propozycji i atrakcji.