W środę, 16 września w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Środula w Sosnowcu odbyło się podpisanie umowy, w ramach której powstanie 100 miejsc parkingowych przy ulicy Ujejskiego. Jest to efekt współpracy spółdzielni i miasta.

Przedmiotem umowy jest sporządzenie dokumentacji dla nowej inwestycji drogowej na ulicy Ujejskiego w Sosnowcu. W ramach współpracy miasta i spółdzielni zostanie przeprowadzony remont i przebudowa wspomnianej ulicy. Efektem tych działań będzie wprowadzenie ruchu jednokierunkowego.

– Ruch na ulicy stanie się jednokierunkowy – pod jednym blokiem będziemy wjeżdżać, a pod drugim wyjeżdżać z tej ulicy, co spowoduje zwiększenie miejsc postojowych – wyjaśnia Paweł Wojtusiak, sosnowiecki radny i jeden z pomysłodawców. – Nowa nawierzchnia dróg, chodników i miejsca postojowe – całość remontu ulicy sfinansuje miasto – dodaje.

Ponadto, po zakończeniu inwestycji drogowej, spółdzielnia za symboliczną opłatą wydzierżawi od miasta teren pomiędzy ul. Ujejskiego a ul. Goszczyńskiego i zrobi tam parking z płyt ażurowych na blisko 60 samochodów. Dodatkowo, spółdzielnia zbuduje też nowe wiaty śmietnikowe. Szacunkowy koszt prac to ok. 800 tys. złotych.

Powstaną nowe miejsca parkingowe przy ul. Ujejskiego - fot. MC
Powstaną nowe miejsca parkingowe przy ul. Ujejskiego – fot. MC

W ramach całego projektu powstanie ok. 100 miejsc parkingowych i nowa infrastruktura drogowa, z których mieszkańcy będą mogli korzystać już w przyszłym roku. Usprawni to układ komunikacyjny w tym rejonie. Realizacja projektu poprawi komfort i funkcjonowanie życia mieszkańców całego osiedla.

– Dokumentacja dla tego zadania, którą finansuje MZUK powstanie przez najbliższe dwa miesiące. W kolejnych tygodniach ogłoszony będzie przetarg na prace budowlane, które odbędą się w przyszłym roku, albo w całości, albo w jednym etapie i zakresie, który pozwoli na zmianę ruchu na jednokierunkowy i na „otworzenie” terenu pod 60 nowych miejsc parkingowych – mówi Paweł Wojtusiak.

Ilość samochodów ciągle wzrasta. Nowe miejsca pozwolą na dodatkowe parkowanie samochodów, jednocześnie nie będą utrudnieniem dla samochodów ratunkowych. – Ruch jednokierunkowy spowoduje, że samochody służb ratunkowych będą miały zapewniony łatwy dojazd – podkreślają przedstawiciele spółdzielni.

W projekt zaangażowali się radni: Paweł Wojtusiak, Grzegorz Mentel i Piotr Dudek. – Od lat rozmawialiśmy z mieszkańcami, którzy zgłaszali problem braku miejsc parkingowych. Ten problem narastał, aby go rozwiązać potrzebna była współpraca miasta i spółdzielni – podkreśla Paweł Wojtusiak. – Udało mi się przekonać prezydenta Chęcińskiego do naszego wspólnego pomysłu, który sprawi, że przybędzie miejsc parkingowych – dodaje.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza współpraca pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Środula a miastem. Wcześniej dzięki wspólnym działaniom powstał nowy plac zabaw. – Mamy nadzieję, że współpraca z miastem pozwoli na to, aby wygląd całego osiedla zmienił się – zaznaczają przedstawiciele SM Środula. – Jest to modelowa współpraca spółdzielni i miasta. Oba podmioty angażują się finansowo, aby pomagać mieszkańcom Sosnowca, a zarazem członkom spółdzielni – dodaje sosnowiecki radny.