Rondo zamiast skrzyżowania ulic Prusa oraz Jędryczki i Norwida oraz ok. 300 tys. zł dla Szkoły Podstawowej nr 42 – to najważniejsze korzyści wynikające z umowy pomiędzy miastem a firmą, która buduje mieszkania przy ulicy Jędryczki.

Skrzyżowanie ulic Prusa oraz Jędryczki w Sosnowcu to jedno z newralgiczne miejsc w tym regionie. W pobliżu skrzyżowania znajduje się nie tylko szkoła podstawowa, ale również przedszkole, żłobek miejski i przychodnia. Od lat mieszkańcy skarżyli się na to miejsce, jednak wkrótce ma się to zmienić, a w miejsce skrzyżowania powstanie rondo.

Tuż przed wjazdem na rondo, od strony wiaduktu w al. Blachnickiego droga zostanie zwężona do jednego pasa, podobnie będzie na odcinku jezdni przy szkole. Bezpieczniej będą się czuli nie tylko przechodnie, ale także kierowcy, m.in. wyjeżdżając z Jędryczki w kierunku Zagórza i ulicy Norwida.

Rondo będzie podobne do tego znajdującego się u zbiegu ulicy Prusa i Frankiewicza, gdzie środek jest wyłożony brukiem. Skrzyżowanie ma być gotowe przed nowym rokiem szkolnym.

budowa, budynek, dżwig, baner
Nowe mieszkania przy ulicy Jędryczki – fot. Paweł Wojtusiak

Z korzyścią dla uczniów

Przedstawiciele firmy Perfectum Development, która buduje sześć budynków wielorodzinnych przy ulicy Jędryczki zdecydowali, że 1000 zł z każdego sprzedanego po 1 czerwca mieszkania trafi na konto szkoły z armatą, czyli Szkoły Podstawowej nr 42. W sumie może to być nawet 300 tysięcy złotych.

– Cieszę się, że dzięki współpracy z firmą, udało nam się zrobić coś dla wszystkich mieszkańców i uczniów „szkoły z armatą”. Nowe rondo w tym rejonie będzie służyć wszystkim mieszkańcom, a zastrzyk finansowy dla szkoły na pewno będzie doskonale spożytkowany – mówi Paweł Wojtusiak, sosnowiecki radny.

Ponadto, firma zapowiedział budowę toru przeszkód dla uczniów SP42, a także przygotuje teren pod budowę nowej stacji Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. – Firma wybrukuje teren u zbiegu ulic Jędryczki i Bohaterów Getta, następnie przekaże go nieodpłatnie miastu, a miasto postawi tam kolejną wiatę roweru miejskiego – wyjaśnia Paweł Wojtusiak.