Trwa przebudowa gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.

Od kilku miesięcy trwa przebudowa wybudowanej w latach 70. ubiegłego wieku siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Prace idą pełną parą. Inwestycja ma być bowiem gotowa do końca 2017 roku.

– W tej chwili montowana jest nowa, szklana elewacja auli, trwa również docieplenie ścian fundamentowych. Z kolei na pierwszym i drugim piętrze zamontowane są już nowe okna, wytynkowane są też ściany, wykonano podłogowe ogrzewanie oraz wylewki pod posadzki. Trwają również roboty demontażowe na parterze i w piwnicach – wyjaśnia Małgorzata Sywała z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Przebudowa biblioteki w Sosnowcu – fot. MZ

Wykonawcą prac jest częstochowska firma Przemysłówka. Inwestycja ma kosztować 20,5 mln zł i zapłaci za nią miasto.

– Nasza biblioteka to miejsce spotkań kulturalnych sosnowiczan, dlatego zależy nam na jej przemianie. Nowe oblicze książnicy ma być gotowe do końca 2017 roku i będzie to jedna z największych inwestycji, jakie w najbliższym czasie będziemy prowadzić – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przebudowa biblioteki w Sosnowcu – fot. MZ

Po modernizacji placówka udostępni mieszkańcom dwa ośrodki multimedialne – dla dzieci i dla dorosłych.

– Idziemy z duchem czasu, nie możemy bazować tylko na klasycznej wersji książki. Damy możliwość skorzystania z naszych zasobów również tym wszystkim, którzy korzystają z elektronicznych czytników – mówi dyrektor Elwira Kabat-Georgijewa.

Tak ma wyglądać gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu:

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Sosnowiecka biblioteka zyska m.in. drewniany taras. Na elewacji zawieszony zostanie również specjalny ekran. Wykorzystany o zostanie do kina plenerowego. Nie zabraknie też kawiarenki i zadaszonego patio.

Wielkanoc - fot. TZ