Pod koniec kwietnia, na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej powstanie ogród społecznościowy, przygotowany we współpracy z mieszkańcami.

Mieszkańcy dębowego miasta, którzy chcą, żeby dawna Dąbrowska Fabryka Maszyn odżyła i stanowiła ciekawy punkt miasta mogą wziąć udział w warsztatach, w trakcie których zaprojektują i wykonają ogród na terenie fabryki.

Podczas spotkań, mieszkańcom zostało wskazane miejsce, które będzie integrować społeczność Dąbrowy Górniczej. W ramach określonego budżetu mają oni okazję dobrania odpowiednich gatunków roślin, zaprojektowania stołów i siedzisk.

Ogród społecznościowy - warsztaty - fot. Fabryka Pełna Życia

Podczas warsztatów mieszkańcy dowiedzą się także, jak podobne projekty przeprowadzić na pozostałych terenach Dąbrowy Górniczej, np. na osiedlu lub podwórku, wykorzystując do tego inicjatywę lokalną lub inne narzędzia. Warsztaty to też okazja do poznania, w jaki sposób w miastach powstają ogrody społecznościowe.

Najbliższe warsztaty odbędą się w środę, 19 kwietnia, podczas których mieszkańcy będą planować pracę nad przygotowaniem ogrodu oraz 28 kwietnia, gdy samodzielnie będą urządzać ogród.

Warsztaty projektowe są realizowane w ramach projektu „Fabryka Pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020.

Prace nad założeniem miejskiego ogrodu społecznego zaczęły się od ustaleń z miastem, uporządkowania terenu. Do projektowania ogrodu, który ma powstać dokładnie 28 kwietnia, może zgłosić się każdy dąbrowianin.

Inicjatorzy chcą, aby miejsce nieco zapomniane, stało się oazą, miejscem rekreacji, ale także edukacji ekologicznej mieszkańców i uczniów z terenu Dąbrowy, jednocząc lokalną społeczność i nadając okolicy nowego blasku. Dodatkowo na terenie ogrodu mają odbywać się także zajęcia edukacyjne w postaci wykładów i warsztatów.

Ogród społecznościowy - warsztaty - fot. Fabryka Pełna Życia

Na uwagę zasługuje również fakt, że Dębowy Maj Festiwal oraz Dni Miasta wkroczą w tym roku w nieznany sobie do tej pory obszar Fabryki Pełnej Życia. W ten sposób przedstawiciele Dąbrowy Górniczej chcą dokonać przemiany dawnej fabryki maszyn w nowe centrum miasta.

Wielkanoc - fot. TZ