To był jeden z najsmutniejszych etapów w historii Tour de Pologne. Po tragicznej śmierci Bjorga Lambrechta organizatorzy zdecydowali o neutralizacji czwartego odcinka i skróceniu trasy.

Wyjątkowy i pełen smutku miał charakter czwarty etap 76. Tour de Pologne z Jaworzna do Kocierza. Wszystko za sprawą tragicznej śmierci 22-letniego Bjorga Lambrechta, zawodnika drużyny Lotto Soudal.

Z szacunku dla Bjorga Lambrechta organizatorzy wyścigu wspólnie z komisją sędziowską oraz grupami kolarskimi podjęli decyzję, że czwarty etap wyścigu będzie zneutralizowany i nie będzie wliczany do klasyfikacji generalnej. Trasa została skrócona do 133,7 km, a z dwóch zaplanowanych rund odbyła się jedna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Tragiczna śmierć młodego kolarza była też powodem odwołania zaplanowanych na rano zawodów i parady dla dzieci i młodzieży. Miasto w pełni uszanowało decyzje władz wyścigu, rezygnując z wszelkich dodatkowych atrakcji o charakterze rozrywkowym. – Mam nadzieję, że podobnie jak wszyscy zawodnicy, uczcimy pamięć kolarza, który wczoraj zginął w tak tragicznych okolicznościach – zaapelował tuż przed startem Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Peleton wystartował około godziny 12.10. Na jego czele, w równym szyku pojechali zawodnicy Lotto Soudal. Po przejechaniu 48 kilometrów wszyscy kolarze zatrzymali się i po raz kolejny minutą ciszy uczcili pamięć Lambrechta. Następnie każda z ekip co kilka minut jechała z przodu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Na metę jako pierwsi wjechali zawodnicy z Lotto Soudal. Nie wiadomo jeszcze, czy belgijski zespół wystartuje w dalszej części wyścigu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść dziś wieczorem lub jutro rano.

– Dziękujemy wszystkim członkom kolarskiej społeczności, którzy połączyli się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i drużyną Lotto Soudal po tej wielkiej stracie. Wsparcie i wyrazy współczucia w tak trudnym momencie żałoby były niezwykle ważne. Dziękujemy Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Europejskiej Unii Kolarskiej, Stowarzyszeniu Organizatorów Wyścigów, Stowarzyszeniu Kolarzy Zawodowych, zespołom i pozostałym organizacjom i osobom, które okazały wsparcie i współczucie. Dziękujemy sponsorom, partnerom oraz miastom, a także wszystkim kibicom, którzy w specjalny sposób uczcili pamięć Bjorga Lambrechta – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Co następnego dnia?

W środę kolarzy czeka interwałowy, górski etap. Peleton wystartuje z Kopalni Soli „Wieliczka” i skieruje się na zachód. Po drodze kolarze powalczą na dwóch Górskich Premiach TAURON drugiej kategorii – Rychwałd i Hucisko oraz jednej pierwszej kategorii – Przełęcz Przegibek. Na trasie znajdują się także dwie Lotne Premie LOTTO – w Międzybrodziu Bialskim oraz Bielsku-Białej, która odbywa się pod hasłem 100-lecia PCK. Przed finiszem kolarze pokonają jeszcze trzy widowiskowe rundy w Bielsku-Białej o długości 7,2 km każda.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

Etapy 76. Tour de Pologne:

1. etap (3 sierpnia 2019): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap (4 sierpnia 2019): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap (5 sierpnia 2019): Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4 etap (6 sierpnia 2019): Jaworzno – Kocierz (173 km)
5. etap (7 sierpnia 2019): Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap (8 sierpnia 2019): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap (9 sierpnia 2019): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (153 km)