PKM Jaworzno w ostatnich dniach rozpoczął testy e-papierowych rozkładów jazdy. Podobne urządzenia można spotkać m.in. w Londynie.

W Jaworznie pojawi się jeszcze więcej tablic systemu informacji pasażerskiej. Chodzi o tzw. e-papierowe rozkłady jazdy.

– Podobne rozwiązanie techniczne testowane jest w Londynie – wyjaśnia Adrian Słupski z PKM Jaworzno. – Koszt zakupu, jak również późniejszego utrzymania, są dużo niższe – dodaje.

Czym tak naprawdę są wspomniane tabliczki e-papierowe? Jest to rodzaj wyświetlacza, który przypomina tradycyjny papier. Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest w popularnych czytnikach do e-booków.

PKM Jaworzno testuje e-papierowe rozkłady jazdy – fot. mat. pras.

Pierwsza taka tabliczka została zamontowana na przystanku Pechnik.

– Jest to urządzenie testowe. Ewentualną decyzję o rozwoju tej technologii podejmiemy po zakończeniu testów w przyszłym roku – podkreśla Słupski.

Jaworznicka spółka chce bowiem sprawdzić urządzenie i upewnić się, czy będzie ono sprawne w różnych warunkach pogodowych.

– Zależy nam, aby urządzenie pracowało bez zarzutów w każdych warunkach atmosferycznych – dodaje Adrian Słupski.

Jak zapewniają przedstawiciele spółki, pierwsza tabliczka e-papierowa wyświetlać będzie najbliższe odjazdy autobusów w czasie rzeczywistym z 15-sekundową częstotliwością odświeżania danych. Jeżeli wszystkie testy przejdą pomyślnie, przedsiębiorstwo rozważy montaż kolejnych tego typu udogodnień dla pasażerów.

To jednak nie koniec inwestycji w PKM Jaworzno. Przedstawiciele spółki poinformowali, że zamierzają kupić 16 nowych autobusów elektrycznych.

– W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat ok. 20-25 autobusów powinno już jeździć na prąd – mówił pod koniec lipca Zbigniew Nosal, prezes spółki.