Tauron dołącza do akcji SmogoBus organizowanej w Sosnowcu, której celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie.

W każdy piątek od początku marca po Sosnowcu jeździ SmogoBus, czyli specjalny hybrydowy autobus w którym urzędnicy zachęcają mieszkańców do wymiany pieca. Przed wyjazdem w trasę, do mieszkańców domów jednorodzinnych na terenie całego miasta trafiło 10 tysięcy ulotek, zawierające wiadomości o programach z których można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca.

– Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy mogą skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Program „Stop smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w rozbiciu na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program „Czyste Powietrze”. – Dzięki wizycie w SmogoBusie podpisaliśmy już pierwsze umowy z mieszkańcami – mówi Michał Zastrzeżyński.

SmogoBus - fot. UM Sosnowiec
SmogoBus – fot. UM Sosnowiec

9 kwietnia do akcji promującej przystąpią pracownicy Tauron Ciepło. W ramach swojego udziału w akcji, spółka zaplanowała działania informacyjne skierowane do mieszkańców budynków wielorodzinnych, które można podłączyć do sieci ciepłowniczej w ramach likwidacji niskiej emisji.

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach. Jak informują przedstawiciele Tauron Ciepło w ich spółce sprawność wynosi 99,9 proc. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma ogromny wpływ na ograniczenie smogu w regionie.

– Program Likwidacji Niskiej Emisji obejmuje konkretne obszary wytypowane do przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Jedną z lokalizacji akcji SmogoBusa jest dzielnica Stary Sosnowiec, znajdująca się w okolicy obszaru ujętego w programie. Tam też dołączymy z promocją ciepła sieciowego 9 kwietnia – wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

Spółka przygotowała specjalne pakiety składające się m.in. z ulotek informujących o możliwości dofinansowania do instalacji wewnętrznych, o konieczności wymiany kotłów węglowych oraz masek antysmogowych. Dodatkowo w okolicy obszaru, dla którego dedykowany jest program rozwieszono plakaty przypominające o konieczności wymiany kotłów węglowych wynikającej z uchwały antysmogowej.

9 kwietnia SmogoBus zawita na Stary Sosnowiec (ul. Grabowa 2). Hybrydowy autobus spotkać będzie można jeszcze 16 kwietnia na Jęzorze przy Szkole Podstawowej nr 21. We wszystkich miejscach będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.